Výbava, kterou kontaktní rodič (ne)potřebuje

Před narozením malého, jsme samozřejmě řešili i nějakou základní výbavu pro miminko. Když se z malého vyklubalo velmi kontaktní miminko, byla jsem opravdu ráda, že jsme většinu výbavy dostali. Kdybych musela byť část těch nepotřebných věcí kupovat, vůbec by se mi to nelíbilo :)

V tomto článku chci shrnout to, co jsme nejen během prvních měsíců skutečně potřebovali a využili a co jsme z běžné výbavičky vůbec nepotřebovali.

Potřebovali jsme

 • Gymnastický míč
  Neumím si představit, co bych bez něj dělala. První měsíc jsem na něm v noci malého uspávala (následně mi spal na břiše). Pohupování mu často vyhovovalo i přes den. Později už sice samotné pohupování k uspání nestačilo, ale jakmile v šátku zabral, mohla jsem si alespoň sednout (třeba po příchodu z venku nebo po uspání doma). Tak to máme i dnes – malého uspím „tancováním“ a poté si s ním můžu jít sednou k počítači.  Díky pohupování spí někdy i hodinu a půl :)
 • Nočník
  Na bezplenkovou komunikační metodu jsme začali trénovat někdy ke konci šestinedělí. Malého jsem nad ním držela v klubíčku do doby, než sám seděl. Jiné nádoby jsme na to pak už nepotřebovali.
 • Nošení miminka v šátkuŠátek + ergonomické nosítko
  Kočárek jsme nikdy pořádně nepoužívali, malý ho neměl rád. Časem jsme si oba zvykli na nošení natolik, že už bych kočárek ani nechtěla, i kdyby se v něm malému začalo líbit. Díky šátku/nosítku se můžeme vydat i na terénní výlet (třeba do Broumovských skal), doma ho zase mohu jednoduše uspat a věnovat se počítači (sám v posteli vydrží spát sotva 10 minut, v šátku nejčastěji hodinu).
  Více o našich začátcích s nošením si můžete přečíst v článku – Nošení miminka / Jak jsem začala nosit.
 • Látkové pleny (15 – 20 ks)
  Do látkování jsem se nepustila. Přiznávám bez mučení, na časté praní jsem byla ze začátku líná (a hlavně jsem byla ráda, že jsem ráda). Látkovky se však hodí na mnoho jiných věcí, zejména na ublinkávání, slintání a smrkání. Je dobré je mít vždy po ruce :) Také je používám (rozstříhané na menší čtverečky) spolu s obyčejnou vodou na utírání zadečku (když to na nočník nestihneme) místo chemických navlhčených ubrousků.

Hodilo se / hodí se

 • Bezkontaktní teploměr
  Na měření teploty vody ve vaničce i na měření teploty miminka.
 • Spací pytel
  Doma s námi spí malý v posteli, takže si vystačíme s jednou společnou peřinou. Spací pytel se nám však hodil při stanování. Malý spal v něm a pak ještě se mnou ve velkém spacáku.
 • Hromada dalších věcí
  Třeba Bepanthen, slintáčky, bryndáčky apod., ale tyto běžné věci si nechám do jiného článku.

Nepotřebovali jsme

 • Postýlka
  Vzdali jsme ji druhý den (resp. noc) po příjezdu z porodnice. Využili jsme pouze bočnici, kterou jsme přivázali k posteli.
 • Ohrádka (cestovní postýlka)
  V té by nevydržel a opravdu jsem nezažila jedinou příležitost, kdy bychom ji měli potřebovat. Malého jsem brala do jiné místnosti s sebou nebo na pár minut zůstal na pěnových puzzlích na zemi. Měl jen asi měsíc a půl dlouhé období, kdy vydržel v látkové kolébce, zatímco jsem seděla vedle něj či si odběhla odskočit. Od chvíle, kdy byl schopen se překulit na bříško, jsme ho tam stejně nemohli nechat bez dozoru a raději jsme ho pokládali na zem. Jakmile začal být víc pohyblivý, nechala jsem mu prostě prostor. Když se naučil něco nového (sedět, lézt, stát), měl cca týdenní padací období, než si na to zvykl, ale hned nato jsem ho nechala bez obav šmejdit celým bytem.
 • Monitor dechu
  Při společném spaní to opravdu není potřeba. Mámy by se měly více spoléhat na svůj instinkt.
 • Chůvička
  Ani u této vymoženosti nechápu, k čemu je potřeba. Do vedlejší místnosti jsem ho vždy slyšela, a když bylo potřeba jít malého zkontrolovat, prostě jsem věděla, že ta chvíle nastala (a nebylo to jen v případech, kdy nastalo ono podezřelé ticho).
 • Kočárek
  Jak už jsem psala výše, syn v něm nejezdil rád. Vozit se nechal jen párkrát u babiček, které si ho chtěly povozit. Nošení nám prostě vyhovuje víc :)

Kam dál:

 

2 komentáře: „Výbava, kterou kontaktní rodič (ne)potřebuje

 1. taky používám klasickou vlhkou plenu na utírání zadečku:) protože po těch vlhčených kapesníčcích má malý červený zadeček:)

  jo chůvičku jsem zvažovala a nakonec jsme ji nekoupili a malého slyším i do druhého patra:)

   
  1. Jsem ráda, že se vás tu v komentářích na blogu sešlo víc, kdo v těch navlhčených ubrouscích nevidí něco nezbytného :)

    

Napsat komentář