5. měsíc s miminkem

paty-mesic

Až si říkám, zda vůbec tento měsíc psát zvlášť, zda ho nespojit s tím dalším. Nějak se toho sešlo tolik, že chyběl čas sepsat tento přehled v obvyklém termínu.

V průběhu června s námi malý poprvé stanoval. Připravili jsme mu takové spaní, že skoro nepoznal, že neleží doma v posteli. Venku se mu to líbilo natolik, že si ani nevzpomněl na zuby. To se nám ostatně potvrdilo ještě mnohokrát, že na rozmrzelost platí čerstvý vzduch (a samozřejmě mlíko).

CO NOVÉHO U MALÉHO

Malý je čím dál pohyblivější. Plynule se přetáčí a otáčí, kam se mu zrovna zamane. Uhlídat ho se stává čím dál náročnějším. Na bříšku se opírá už nějakou dobu o dlaně/pěstičky, nejen o celá předloktí. S nadšením a lehkostí se přitahuje do sedu. Miluje hru na letadlo (po chycení v podpaží se zpevní a dokáže se udržet vodorovně) a velkýho kluka (zvednutí v rukou nad hlavu).

V hrací postýlce sice polehává, ale je čím dál složitější ho zabavit. Z hraček už si vybírá a pokaždé je potřeba jich několik vyzkoušet, než ho nějaká dostatečně zaujme.

Zuby trápí čím dál víc, ale pořád ty mrchy nevylezly. Někdy pomůže kousátko, někdy šalvějová masáž, ale většinou nic jiného než mlíko.

Čtvrtý měsíc Čtvrtý měsíc Čtvrtý měsíc
Koupání krátce bojkotoval, ale už se mu zase začalo líbit, resp. se mu zamlouvá hraní si na bříšku ve vaničce a vykopávání vody do celého obýváku.

Praděda ho nějakým zázračným způsobem dokázal několikrát uspat v kočárku. Nechápeme, jak to dokázal, ale tušíme, že kromě umění samotného, které postrádáme, na tom má svůj velký podíl prostorný retro kočárek, který se s tím naším úzkým nemůže rovnat.

Šátkování pomalu měníme za nošení v nosítku, protože se malý svou mrštností dokáže z toho šátku částečně vymotat.

Spaní pořád není ideální. Momentálně naspí tak 4-5 hodin v kuse, pak se dožaduje krmení a pokračuje dál. Většinou spí od cca 21.00 – 22:00 do cca 8:00. Nicméně brzké svítání ho budí i před šestou a přimět ho ještě ležet vážně není snadné. Přes den se snažíme udržet režim – 1 spánek dopoledne, 1-2 spánky odpoledne, ale ani to se ne vždy zadaří. Malý pořád neumí sám usnout, raději se ke mně tulí na posteli po krmení nebo usne při nošení na procházce.

Večer mu táta často čte pohádky, což si malý občas vyloží jako ideální příležitost k hlasovému projevu. Prostě nám do těch pohádek kecá. Asi takto:

Táta: „… a promluvila lidským hlasem -“

Malý: „Avrrrauvrr!“

Bezplenková komunikační metoda však má celkem úspěch. Malý přesně ví, co po něm chci, a kdykoli může, tak to prostě vydrží. Máme zaběhlý režim, že se na(d) nočník chodí po krmení a spinkání a samozřejmě, když sám dá najevo, že by bylo fajn to zkusit.

Jo a je taky pěkně lechtivý a ukázkově se při lechtání chechtá! :)

Kam dál:

 

Napsat komentář