Slovanská máma

Tipy na dárky k 1. narozeninám

Přináším vám několik tipů na dárky, které potěší nejedno roční dítě (a často i jeho rodiče :)). My měli v nákupu jasno dlouho dopředu – doma nám chybělo Lego Duplo, které jsem si hned oblíbila, když jsem měla možnost vyzkoušet jednu sadu. Další tipy se týkají hraček, se kterými si syn nyní rád hraje (nebo očekávám, že si s nimi brzy hrát začne). Nechybí ani pár tipů na dětské knihy.

Lego Duplo

Sady velkých Lego kostek jsou dle výrobce sice určené pro děti od 18 nebo 24 měsíců, ale i roční dítě si s nimi dokáže hrát. Díly nejsou tak malé, aby je nedopatřením spolklo nebo vdechlo.

Syna velice baví rozbíjet na dílky to, co mu s manželem postavíme. Během pár dnů se také naučil donášet Duplo pejska, když se zeptám, kde je. Skládání vlastních staveb je jen otázka času :)

Lego Duplo Lego Duplo Lego Duplo

Jiné velké kostky typu Lego

Doma máme ještě další velké kostky, které fungují na systému Lego. Vzhledem k jejich velikosti už je dokáže na sebe sám skládat i syn. I zde však platí, že je raději rozebírá a postavené věže, pyramidy a jiné stavby s chutí bourá.

Velké kostky Velké kostky

Kamion se zvířaty a jiné vkládačky

Okolo roka bývají vděčnou hračkou i různé vkládačky. Doma se nám sešla jak taková ta klasická – kyblík a kostky různých tvarů, tak kamion, do kterého se vkládají zvířata (správně by se tomu mělo říkat náklaďák :)).

Vkládačka - kamion se zvířaty Vkládačka - kamion se zvířaty Vkládačka - kamion se zvířaty

Leporela a dětské knihy

Syn mi poslední týden dva nosí jednu knihu za druhou. Jednak chce, abych mu něco málo přečetla, a také, abych mu ukazovala a popisovala, co vidí na obrázcích.

Doporučuji neobjednávat přes internet, pokud nevíte, co přesně kupujete. Některá leporela mě naštvala a synovi je nechávám pouze jako kousátka (a trhátka). Opravdu mu nebudu říkat, že ten zelený patvar, kterému chybí přední nohy a debilně se usmívá, má představovat žábu (pravděpodobně).

O odstrašujících případech i dobrých knížkách pro děti chystám článek. V krátkosti tedy doporučuji snad cokoli s ilustracemi Josefa Lady, např. Zvířátka, Říkadla nebo Krásné české písničky. Částečně se mi líbí i Zvuky okolo nás. Některé stránky jsou divné, syn však miluje první a poslední obrázek, takže si ji prohlížíme poměrně často. Nesmím zapomenout na Krtka ve všech podobách a poslední dny u nás celkem vede i Kuřátko a obilí.

Dětské knihy, leporela Dětské knihy, leporela Dětské knihy, leporela

A na závěr pár tipů na hračky, kterými se nedá nic zkazit

Kroužky na tyčiStohovatelné kelímky i kroužky na tyči máme doma už dlouho. Postavený komín začal syn bourat už někdy ve 4 měsících. Okolo roku se dítě naučí, jak z kelímků stavět věž. Syna baví kelímky i vsunovat do sebe nebo si s nimi hrát ve vaně. Jejich využití si umím představit i na pískovišti. Kroužky na tyči jsou zase taková univerzální klasika skoro jako chrastítko ve tvaru špendlíku :)

Autíčka všeho druhu má syn rád už dlouho, hlavně ty na setrvačník a ty natahovací u nás vedou. Pozadu nezůstávají ani míčky.

Předpokládám, že v nejbližší době si začne hrát i s dřevěnými kostkami (zatím je používá pouze jako kousátko, takže jsem je ještě schovala). Totéž platí i pro dřevěné puzzle.

Zastávám názor, že je lepší mít spíš méně hraček než více, ale babičkám a přátelům jejich nákup prostě zakázat nemohu. Různé schovávání hraček a vytahování jiných na střídačku se osvědčilo a já to tak hodlám dělat i nadále :)


Jaké hračky byste k prvním narozeninám pořídili vy?

Vybrali byste si něco z tipů výše?

2 thoughts on “Tipy na dárky k 1. narozeninám

  1. Jess

    Jé, syn je šikulka, tolik toho umí. :-) Období rozkládání předchází období skládání, taky si myslím, že Duplo jde i dřív a jsem ráda, že jsem se o tom přesvědčila. Taky chceme koupit Duplo, a pak nějakou tu vkládačku s různobarevnými tvary.

    1. veruce Post author

      Duplo určitě doporučuju, s tím se dost zabaví i rodiče a některé maminky nechávají své děti si s ním hrát už o skoro od narození, jak jsem na několika blozích pochytila, takže dříve než ve výrobcem doporučovaném věku to jde určitě :)

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *