Srážení horečky u miminek bez léků – tělo na tělo

Před pár týdny se synovi prořezávaly další dva zuby. Kromě obvyklé nespokojenosti z bolavých dásní se objevila i lehká rýma a jednou večer i zvýšená teplota, která se vyšplhala mírně nad 38°C. Hned jsem si vzpomněla na články, který jsem nedávno četla o srážení vysoké teploty u malých dětí a miminek a vyzkoušela místo čípku/sirupu Panadolu raději metodu tělo na tělo. Od dětské doktorky si po každé návštěvě nesu domů informaci, že při teplotě nad 38°C mám sáhnout po Panadolu. Jiní zase naopak tvrdí, že lidské tělo ještě při teplotě 38°C využívá a trénuje svůj imunitní systém. A teď babo raď – srážet hned nebo chvíli počkat?

Tělo na tělo

Pustila jsem se do toho hned, jakmile jsem teplotu naměřila. Když malé dítě takhle hajcuje, rodič prostě nemůže nedělat nic. I dospělák se při teplotě zvýšené o 2 stupně raději zachumlá pod deku a vyleží to. Syn by na posteli nevydržel ležet ani omylem, nevydržel by ležet ani na mně. Oba jsem nás proto svlékla a syna si navázala do šátku na hrudník a hodila přes nás ještě župan, aby mi netáhlo na záda a synovi na vykukující nohy.

Nebylo mu dobře a strašně hřál. Nicméně usnul a během půl hodiny se teplota snížila o stupeň, během další půl hodiny o dalších pár desetin stupně. Od horečky měl pokoj celou noc a další den.

Znovu se horečka objevila až tu další noc, kdy se zhoršila i rýma. Okolo třetí ranní se syn probudil a já s ním, opět z něj sálalo nepřirozené horko. Teploměr naměřil 38,5°C a já opakovala metodu tělo na tělo. Se synem jsem hodinu hopsala na gymnastickém míči, než se mu konečně podařilo usnout. Během této doby teplota trochu klesla. Poté jsem si s ním – stále přivázaným – šla lehnout do postele. Noc věru nepatří mezi ty pohodové, avšak ráno se syn vzbudil už jen s mírně zvýšenou teplotou, která se v horečku už neproměnila, a to trvalo ještě více než týden, než ten zub vylezl.

Regulace teploty o tělo matky

Každá máma má schopnost regulovat na svém hrudníku teplotu svého miminka. To se všeobecně ví, resp. by se to vědět mělo. Díky této schopnosti např. není potřeba dávat novorozeňata na vyhřívaná lůžka, stačí jim hřát se o tělo matky. Tato termoregulace však funguje i u kojenců a batolat. Synovi byl v době vyzkoušení metody tělo na tělo skoro rok a čtvrt.

Bez nežádoucích účinků

Existuje mnoho způsobů, jak srážet horečku. Každé dítě každý z nich snáší jinak a hodně záleží na jeho věku. U miminek pediatři rovnou radí léky na způsob Panadol Baby. Ve dvou minulých případech výskytu horečky jsem po něm ostatně sáhla také, neboť mi tehdy ta schopnost termoregulace ani nepřišla na mysl, přitom patřím mezi lidi, kteří nejprve hledají pomoc v přírodě.

Metoda kontaktu tělo na tělo nemá žádné vedlejší účinky, v nejhorším případě prostě jen nezabere a máma přistoupí k jinému způsobu srážení teploty. Je možné ji vyzkoušet nejen s pomocí šátku/nosítka, ale klidně v posteli s dítětem položeným na hrudníku pod slabou dekou (tlustá deka by naopak udržovala nežádoucí teplo).

Lék z lékárny je dobré mít v zásobě, avšak není nutné po něm rovnou sahat.


Setkali jste se s horečkou u miminka?

Jak jste ji sráželi?

Kam dál:

 

9 komentářů: „Srážení horečky u miminek bez léků – tělo na tělo

 1. Já to zkusila, když bylo malé 10 měsíců, byli jsme v zahraničí na dovolené a s sebou jsem neměla žádné léky. Ona do té doby nebyla nemocná, zuby snášela dobře, snad jen před prořezáním těch prvních dvou měla jeden den teplotu a to jsme použili panadol, ale tady mě v noci vzbudila celá rozhicovaná a já si vzpomněla naštěstí na články o této metodě, tak jsem nás svlékla, položila si ji na břicho a za chvíli už klidně usnula a do hodiny byla o poznání chladnější. Neměla jsem ani teploměr, tak nevím, kolik měla, ale vzhledem k tomu, že se z toho pak vyklubala šestá nemoc, tak to mohlo být i ke čtyřicítce. Druhý den jsem pro jistotu koupila v lékárně ještě sirup, ale prakticky už nebyl potřeba, zvládli jsme to tělo na tělo:).

   
  1. Dobře, že sis vzpomněla a jsem ráda, že se tu takto shromažďují zkušenosti jiných! :)

    
 2. Tuhle metodu jsem neznala a nevím, jestli ji znají naši mladí, ale je očividně skvělá.
  Nejhorší je rvát do malých dětí antibiotika, lepší je nejdřív vyzkoušet jiné metody.
  Moc prima článek, Veroniko! :)

   
  1. Děkuji ;) Antibiotika jsou v mnoha případech dávána i dospělým zcela zbytečně, dětem bych je nejraději nervala vůbec…

    
 3. Teplotu jsem poprvé řešila jako průvodce lehkého nachlazení a hned jsem taky svlékala a nosila… usnul hned, prospadl celý den na mně, ale teplota neklesala. A protože má vrozenou srdeční vadu, tak bych si netroufala nechat teplotu přelézt nad 38°, takže když měl večer 37,9° (ráno měl 37,6°), tak jsem mu dala Panadol. Teplota klesla na 37,1°. Teplotu pak měl ještě další den, ale to už šlo bez Panadolu. Už jsem ale byla nastartovaná k doktorce, ale naštěstí se z toho druhou noc vyspal a bylo vše OK. Teď měl zase večer teplotu (rýmička), ale ta se „vynosila“ v pohodě.

   

Napsat komentář