7. měsíc s miminkem

sedmy-mesicSrpen utekl jako voda. Promrhaný čas z července jsme doháněli, co to šlo. Stihli jsme i pár výletů včetně stanování. Nejvíc času samozřejmě zabral malý, který se rozhodl, že udělá pořádný skok kupředu, avšak stále zůstane i tím kontaktním a samostatně nespícím miminkem. Jinými slovy nestíhám(e) krom starání se o něj takřka vůbec nic :)

CO NOVÉHO U MALÉHO

Leze, ačkoli neochotně a dosti svérázným způsobem. K tomu pravému lezení už to ale nemá daleko. Plazení zcela přeskočil.

Sedí. Sedět se naučil hned první týden sedmého měsíce. Během pár dnů to vypiloval k dokonalosti a na nějakou dobu se sedání si stalo jeho oblíbenou činností (stejně jako o pár měsíců dříve přetáčení na bříško). Samozřejmě se to ze začátku neobešlo bez pádů. Jak jinak se ale měl naučit držet rovnováhu, že…

Staví se na nožičky, má-li oporu. Poprvé se postavil nějakých deset dnů před koncem sedmého měsíce. Průběžně to zkouší o nábytek a ani tohle se neobejde bez pádů.

Je to malý velký rošťák. Velikost 68 je mu stále velká a už tu nacvičuje pohyby typické daleko větším dětem. Je to dosti roztomilé :)

Po dlouhých 3 měsících má venku 2 zuby. Konečně!!! Vylezly týden po sobě hned na začátku sedmého měsíce. Nu, radovat se ale moc nemůžeme, už ho stejným způsobem trápí další…

Další věc, ze které se nebudu radovat předčasně, je ta, že se pomalu učí usínat i sám, tedy aniž by se houpal nebo měl v puse mlíko. Máme ale opravdu kontaktní a samostatně nerado spící dítě, takže se to povedlo jen párkrát a spíš náhodou. Hodlám to však zkoušet dál, jednou se to naučit musí. Nijak ho ale nutit nebudu. Rozhodně na něm nebudu zkoušet násilné metody jako je ta Estvillova. Jeho uspávání je náročné, ale nejsem sadista.

sedmý měsíc sedmý měsíc sedmý měsíc
 

Příkrmy zvládá na výbornou. Je to jedlík, k obědu sní celou 190gramovou skleničku masozeleninové směsi a odpoledne téměř celou až celou stejně velkou ovocnou přesnídávku. Zatím si nevybírá a jí prakticky všechno. Během dalšího měsíce přidám buď další přesnídávku dopoledne, nebo kaši k snídani.

Záškodničí i nadále. Nic před ním není v bezpečí, pokud to neleží vysoko. Jak napovídá fotka uprostřed (výše), jednou si v nestřeženém okamžiku otevřel krabici s pexesem, která do té doby ležela pod stolem, kam si troufnul vůbec poprvé. Pexeso vytahal a rozházel po dobré čtvrtině obýváku. Samozřejmě ho nezapomněl ochutnat :) Jakmile se mu v dosahu objeví mobil, notebook, klávesnice nebo čtečka (všechno v černé barvě, ta ho teď láká), má jasno, s čím si chce hrát (a co chce ožužlávat).

Druhé stanování zvládl stejně dobře jako první před dvěma měsíci. V lese se mu vážně líbilo :)

Jinak je oproti minulému měsíci asi všem při starém. Bezplenkovka se daří, ač po zavedení příkrmů nastaly změny v zaběhlém režimu. Stále malého raději nosím, než vozím v kočárku, i když v kočárku nejezdí nerad.

Kam dál:

 

4 komentáře: „7. měsíc s miminkem

 1. to ten náš lenoch se nechce plazit ani točit z bříška na záda, už to vypadá že začne lozit, když je na bříšku už už zvedá zadeček ale zatím neví jak
  jsem z toho na mrtvici pořád si říkám už by měl a taky vím že každé dítě je jiné
  na sed to zatím vůbec nevypadá…

  ale zase co se týče hraček, zkoumání, zvuků atd, to je tak o 2 měsíce napřed než by měl být tak to mi dělá radost:)

   
  1. Má čas ;) Říká se, že stejně budou umět ve 3 letech všechny děti zhruba totéž a je jedno, zda si některé z nich poprvé sedly v půlroce a jiné až skoro v roce. Mají svoje tempo a moc dobře vědí, proč něco ještě nedělají/nezkouší.
   Ten náš s tímhle vším začal fakt nečekaně brzo, vůbec bych to nebrala jako ukazatel čehokoli :D Teď jsou mu dva, jiné dvouleté děti, které začaly lézt/sedět/chodit o pár měsíců později, vypadají při pohybu úplně stejně ;) Oni se třeba budou do tří let „trápit“ s rozpoznáváním barev, nočníkem apod., u nás se bude dohánět mluva, protože toho malý nakecá tolik, co jiné děti v roce a čtvrt. Prostě každý svým tempem ;)

    
 2. Ty jo, velikost 68… My máme 80 … Akorát oblečení teda moc nosit nechce, je to náš nahatý hipík … A zrovna dneska začal při klečení a houpání se na 4 objevovat špičky u nohou a další možné manévrovácí techniky nohou … Ale plazení či lezení dopředu, to ne … Ani zvedání se o nábytek …

   
  1. Tyjo, velkej kluk, Vlče nosilo 80 ještě loni v létě (18m) ;)
   A na to lezení, sezení a stavění se má ještě hromadu času. Náš byl v tomhle fakt rychlík, ale má to v rodině :)

    

Napsat komentář