Přirozený porod vs. CS (4) / Nespolehlivý triple test

Psát o něčem tak intimním a soukromém jako je těhotenství a porod mi nejde snadno, ale ostatně s tím jsem tento miniseriál začala psát. Nejvíc se v popisu zaměřím na nespolehlivý triple test, jehož falešně pozitivní výsledky zbytečně děsí spoustu rodičů.

 

O jednom bezproblémovém těhotenství

Zjištění těhotenství mi nepřišlo nijak překvapivé. Jediné, co nás velmi pozitivně překvapilo, bylo to, jak rychle to přišlo. Žádné měsíce, ba ani týdny, snažení jak tomu dneska často bývá. I když jsem věděla, že těhotná jsem, testem jsem si to potvrdila až po měsíci a teprve o další dva později jsem si našla gynekoložku. V životě jsem totiž gyndu nenavštívila a nijak jsem se do toho nehrnula ani tehdy. Nikdy jsem totiž k doktorům nechodila ráda a návštěvy omezovala jen na ty nezbytně nutné. Navíc jsem se cítila dobře (zcela mě minuly jakékoli nevolnosti), tak nač spěchat.

Nespolehlivý triple test

Kombinovaný screening v 1. trimestru jsem oddalováním návštěvy gynekologa prošvihla. Trochu toho lituju, protože bych pak mohla odmítnout triple test, který mi doktorka udělala právě proto, že jsem screening neabsolvovala. Vnitřně jsem si byla jistá tím, že je všechno v pořádku, takže mě její telefonát, že dostala špatné výsledky, nepříjemně překvapil. A samozřejmě vyděsil.

Tehdy jsem o spolehlivosti tohoto testu nevěděla nic. Doktorka mi jen doporučila objednat se na genetiku, jinak mi ale k výsledku a jeho možné interpretaci neřekla ani ň. Začala jsem tedy hned zjišťovat informace sama.

Třeba jsem se dozvěděla, že výsledek znamená riziko defektu neurální trubice, a to 1:50, které se ověřuje podrobným ultrazvukem. Zbavila jsem se tedy alespoň obavy z odběru plodové vody (amniocentéza), který se doporučuje spíše jen u rizika Downova syndromu (u mě negativní). Genetiku jsem tedy odložila s tím, že si počkám na velký ultrazvuk ve 22. týdnu.

Ten žádné vady neukázal, ale doktorka mě stejně prakticky natlačila k tomu, že si mám pro jistotu na tu genetiku dojít. Asi to nemyslela špatně, ostatně i já jsem chtěla mít jistotu, že je to malé opravdu v pořádku.

Genetické vyšetření proběhlo jako dotazník ohledně známých nemocí a vývojových vad v rodině obou rodičů. O žádných závažných jsem nevěděla, takže následoval jen další ultrazvuk týden po tom velkém, tedy de facto zbytečný, protože na něm nezkoumali nic jiného než to, co bylo před týdnem v pořádku.

Triple test je zastaralý, a ač se uvádí, že falešně pozitivní vychází jen u 5% případů, klidně bych tam nulu přidala. Internetové diskuze jsou plné maminek, kterým test vyšel špatně, ačkoli předchozí screening vyšel negativní (a ten je na rozdíl od triple testu spolehlivý). Od triple testu se upouští kvůli jeho nespolehlivosti. V případě dalšího těhotenství jej odmítám podstoupit, protože mi způsobil dny plné zbytečného stresu, kdy jsem se i bála se na to malé těšit, ačkoli jsem intuitivně věděla, že je v pořádku a má se dobře. Stejně tak by mě nikdo nedostal na odběr plodové vody, u nějž hrozí až o 1% vyšší riziko potratu.

Turistika až do konce

Po tomhle nepříjemném období už zase následovaly týdny, kdy mi sice rostlo bříško, ale jinak jsem nepozorovala, že by se na mě těhotenství nějak podepisovalo. Chodila jsem do práce, zvládala jsem to na vlak až do nástupu na mateřskou svým velice svižným tempem (mohla jsem ho i bez problémů dobíhat, když to jinak nešlo), turistiku jsem také neomezovala a i přes nechutná vedra jsem se cítila výborně. Dokonce jsem si stihla konečně udělat i autoškolu a závěrečnou zkoušku absolvovala s jasně rozpoznatelným břichem :) Problém mi nedělaly ani služební cesty na druhý konec republiky v nějakém sedmém měsíci.

Kontroly každý měsíc mě nijak nezatěžovaly (odpočinula jsem si aspoň od práce :) ), obávaný test na cukrovku jsem taky přežila (nedlouho před zjištěním těhotenství jsem vůbec nejedla a nepila sladké, takže jsem se děsila, jak jim tam ten brutálně přeslazený čaj vrátím) a každý ultrazvuk jen potvrzovat, že vše probíhá bez problémů. Malý spokojeně rostl, zatímco já chodila do přírody jako předtím.

V nějakém čtvrtém měsíci jsme si dali (v nejteplejších dnech roku) týden na Šumavě, v sedmém mi nedělala sebemenší problém ani desetikilometrová procházka a poslední výlet jsme si udělali čtyři dny po papírovém termínu porodu – výšlap na Velký Blaník :)

Kde budu rodit?

Ke konci těhotenství se mi dostala do ruky knížka z minulé části a já si říkala, že už je vážně načase vybrat si porodnici blíž k domovu. Původně vybraná a necelých 300 km vzdálená v Krnově nepřicházela z důvodu vzdálenosti v úvahu. Stejně tak jsem odmítla jít do jakékoli pražské (ostatně už jsem dávno promeškala termín registrace).

Koncem minulého roku se mí známí začali nezávisle na sobě pozitivně zmiňovat o Neratovicích a tak jsme se tam vydali na prohlídku. O něčem svědčí už jen zájem o návštěvy – na nás přišla řada měsíc a půl od zavolání. Dostalo se mi toho, čeho jsem očekávala, a tak jsem začala ještě týž týden jezdit na kontroly tam. Nu a i přes dobrý dojem, který ve mně pravidelně zanechávali, jsem nepřestala ve skrytu duše doufat v to, že vše půjde tak rychle, že tam ani nestihnu dojet.

Nakonec to dopadlo úplně jinak, než jak jsem si představovala ve všech možných scénářích.


První díl:: Jak se rodilo za minulého režimu (a někde se tak rodí dodnes)
Druhý díl:: Domácí porod, přirozený porod, institucionalizovaný porod
Třetí díl:: Fascinující mysl novorozeného dítěte
Pátý díl:: Jak jsem rodila a nerodila v Neratovicích
Šestý díl:: Šestinedělí po císařském řezu

Kam dál:

 

Napsat komentář