Podzimní činnosti

Podzimní činnosti

Taková pěkná společná chvilka, ač je z obrázku jasné, že jsem ho kreslila já, ne malý. Nicméně i tak jsme ho vytvářeli společně. Seznam úkolů, které chceme na podzim stihnout (chtěla jsem se inspirovat tady) už neměl smysl, všechno už máme prakticky splněno, ale proč to nepojmout právě opačně. 

Nádherné dlouhé babí léto skončilo, ale my ho využili, myslím, celkem slušně. Venku je nyní pošmourno, brzo se stmívá, ideální čas k tomu si k něčemu takovému sednout a potrápit batolecí mozkové závity :)

Rozhodla jsem se s malým vytvořit seznam toho, co jsme na podzim zažili, co jsme viděli a co k podzimu patří. Na výsledku se podílel také. Musela jsem mu napovídat, nahrávat mu, ptát se, ale přece jenom z něj něco vypadlo :) A to potom, co začal trochu víc mluvit teprve před 2 měsíci, považuji za veliký úspěch.

Podzimní seznam

Zároveň jsem si říkala, že už tady dlouho nepřibylo nic moc ze života, pokud tedy nepočítám různé aktivity a to, jak mi pomáhá v kuchyni i domácnosti. Tak to vezmu pěkně podle našeho seznamu :)

 • Sbírání listů
  Krásně zbarvené listy jsme jednu dobu hledali snad při každé procházce a domů jsme si jich přinesli krásnou zásobu.
 • Poslední letošní stanování
  Stanovali jsme již tradičně poslední víkend v říjnu.
  Letos panovalo nezvyklé teplo, takže noc nijak zajímavá nebyla. Ale to ráno a dopoledne! Vstávali jsme do deště, snídali jsme u ohniště v dešti, balili jsme v dešti, k autu jsme odnášeli věci také za deště. No co, nejsme z cukru :)
 • Sbírání kaštanů a žaludů
  I těch jsme si všímali snad při každé procházce a malý si je domů nosil ve svých malých kapsičkách :)
 • Hrabání listí
  Malý zatím jen pozoroval, ale nějaké vlastní malé hrábě mu musím pořídit.
 • Tvoření z nasbíraných přírodnin
  Vyráběli jsme z kaštanů, žaludů a plastelíny – mrkněte sem a kaštany posloužily i k procvičování jemné motoriky – zde :)
 • Pečení z jablek
  Štrúdlů už jsme snědli několik a jak už jsem psala v tomhle článku, malý pomáhal při pečení (a samozřejmě i při konzumaci :)).
 • Táborák
  Úzce souvisí se stanováním.
 • Popíjení čaje
  Čaje, resp. bylinkové nálevy jsme si začali vařit až s koncem babího léta, ale o to více je teď umíme docenit a vychutnat si je :)
 • Pečení a vaření z dýně
  Dýňovou polévku vaříme asi tak na 10 způsobů (článek dodám brzy), pekli jsme i dýňové muffiny a také quiche s dýní a krůtím masem.
 • Pouštění draka
  Letos jsem už chtěla draka i pouštět, nakonec jsme se museli spokojit pouze s pozorováním, nějak jsme to nestihli.
 • Podzimní výletování
  Letos na jedničku :) Pokud sledujete můj druhý blog, tak jste si mohli všimnout. A to tam ještě něco málo chybí. 
  Vylezli jsme na několik kopců (třeba tenhle), viděli několik zřícenin, prošli skalní město a bludiště (s dětmi doporučuji!), toulali se u podzimního rybníku i podzimním lesem a sledovali opravdu krásný západ slunce v Českém středohoří.
  S koncem léta vždycky začínáme cestovat, co to jde, protože v létě to nejde prakticky vůbec. My ve vedru prostě nefungujeme.
 • Hledání hub
  Proběhlo a našli jsme houby. Dvě :)

Co váš podzim?

Děláte si s dětmi seznamy činností? :)

Kam dál:

 

2 komentáře: „Podzimní činnosti

 1. Ano, já dělám seznam aktivit, které musíme spolu v omezeném čase zvládnout.
  Jenže všem aktivitám jsem natrhla zadek soupravou s modelínou, seděly jsme u toho i tři hodiny a pak má člověk něco stihnout, ale udělat tolik pejsků a tolik kočiček a barevných, to každý nezvládne.
  Veru, vy máte na ty deště fakt kliku, myslím, že jste ho mohli poslat sem k nám, vodu nutně potřebujeme.

   
  1. Modelína funguje na většinu dětí, nedivím se :)
   A ty deště – no kliku máme do jisté míry, pršelo ve východních Čechách, tady u nás nic moc :/

    

Napsat komentář