O šesté nemoci i běžném nachlazení

Původně jsem chtěla poznatky o šesté nemoci sepsat do samostatného článku, avšak syna později postihlo ještě nachlazení, které mělo s průběhem šesté nemoci mnoho společných rysů, takže jsem se rozhodla zkušenosti sepsat do společného článku.

Každá nemoc u miminka představuje zátěž pro něj samotné i pro rodiče. Z mého pohledu je určitě dobré si o běžných nemocech u kojenců a malých dětí něco dopředu přečíst. Není třeba se hned děsit toho, že je všechny zrovna to vaše dítko chytne. Já se třeba o existenci šesté nemoci dozvěděla ještě před těhotenstvím, kdy ji prodělala holčička v blízkém příbuzenstvu. Tehdy jsem o ní slyšela úplně poprvé a více méně mě toto seznámení s ní připravilo na situaci, kdy šestá nemoc propukla u syna – neměla jsem důvod vyšilovat.

Šestá nemoc

Šestá dětská nemoc (xanthema subitum či roseola infantum) je virové infekční onemocnění způsobené lidským herpesvirem 6 (HHV6). Můžeme se setkat i s lidovým označením spalničky nemluvňat. Obvykle propukne u dětí ve věku 6 měsíců až 2 roky. Vir se přenáší nejčastěji slinami od ostatních členů rodiny, případně vzduchem. Inkubační doba je nejčastěji 10-14 dnů.

Běžný průběh šesté nemoc

 • Náhlá a vysoká horečka (přes 38-39°C) trvající nejčastěji 1-3 dny, může však přetrvávat i 4-5 dnů.
 • Zpočátku žádná změna v běžném chování dítěte, později se může projevit podrážděnost, ospalost a nezájem o běžné aktivity.
 • Zpočátku nezměněná chuť k jídlu, později často snížená chuť k jídlu, částečně kojená miminka mohou k jídlu vyžadovat výhradně mateřské mléko.
 • Může se objevit průjem a mírné nachlazení.
 • Ojediněle se mohou objevit zduřelé podčelistní či šíjové uzliny.
 • Po poklesu teploty na běžnou hodnotu se ve většině případů objevuje růžová až červená nesvědivá vyrážka nejčastěji na trupu, odkud se šíří na krk a končetiny. Na obličeji se většinou neobjevuje. Vyrážka může být zcela nenápadná nebo se nemusí objevit vůbec. Během pár hodin až dnů sama zmizí.

Ačkoli popis výše nezní v souvislosti s malými dětmi nejlépe, nepředstavuje šestá nemoc pro dítě nijak velké nebezpečí. Po překonání této nemoci proti ní získává trvalou imunitu. Je však potřeba myslet na to, že tato nemoc je do zmizení vyrážky nakažlivá pro malé děti. V průběhu nemoci se nedoporučují vycházky a koupání. Léčba spočívá pouze ve srážení horečky, aby v případě vysokých hodnot nedošlo k febrilním křečím.

Průběh šesté nemoci u nás

Syn prodělal šestou nemoc ve svých 8 měsících. Jednoho dne se ráno vzbudil a celý hořel. Teploměr naměřil naštěstí „jen“ 38°C. Jinak se však choval úplně stejně jako den předtím. Ráno posnídal kaši, chvíli si sám hrál, smál se, v poledne obědval a odpoledne si zase hrál jako obvykle. Tipli jsme to proto na šestou nemoc a vyčkávali.

Teplota k večeru neklesla ani o kousek, takže jsme přistoupili k Panadolu v čípkách. Ten teplotu na chvíli srazil a malý v klidu usnul. Další dostal v noci, kdy se probudil a opět celý hořel. Ráno už na něm bylo vidět, že mu není nejlépe. Snědl toho polovinu a to ještě tak nějak z povinnosti. Dopřála jsem mu proto více mateřského mléka a následující 4-5 dnů pak vyžadoval jen kojení.

Druhý den se objevila lehká rýma, která mu však ucpávala nos a on nemohl sát. Při těch pár pokusech s odsávačkou se se strašným řevem zmítal, takže jsem ji odložila a vyřešila to jinak. Při kojení v leže jsem ho držela tak, aby měl hlavu výše. Za pár minut se mu tak nos uvolnil a on po napití usnul. Nos se mu ucpal naštěstí až po pár hodinách, takže jsme se zvládli oba jakž takž vyspat.

Od druhého dne navíc nastoupila i neuvěřitelná mrzutost a mazlivost. Chuť si sám hrát zcela vymizela. Kdykoli jsem ho byť jen na chvíli odložila, ozval se strašný řev. Tak jsme většinu dne spolu trávili v posteli nebo jsem malého nosila v šátku. Samozřejmě i více spal a ve všem odmítal spolupracovat – na nočník jsem ho nedostala, při přebalování a převlékání ječel.

Teplotu se nám podařilo mírně srazit vždy jen na chvíli. Většinu času po dobu 4 dnů po sobě jsem naměřila 38-39°C. Kdyby nebyl víkend, zřejmě bychom se ten poslední den už šli za doktorkou podívat. Pátý den teplota zmizela, mrzutost, nechuť k jídlu a rýma nikoli. Večer toho dne se syn osypal, avšak pouze a výhradně na obličeji – červené fleky na tvářích. To mi bylo divné, protože se všude píše, že to je znak spíše páté nemoci, takže jsme se další den vydali za doktorkou. Ta potvrdila šestou nemoc.

Nos jsme na její doporučení začali proplachovat Vincentkou ve spreji, ale každé stříknutí doprovázel boj, na který jsme museli být s manželem oba, jinak to bylo bez šance. Vyrážka zmizela po dvou dnech, během nichž už malý začal jíst i něco jiného než mateřské mléko. Rýma vymizela krátce poté. Týden po vypuknutí už si zvládl i chvíli sám hrát a po dalších dvou dnech už se choval téměř jako před nemocí.

Zkušenosti s nachlazením

K článku bych ještě ráda přiřadila zkušenosti s nachlazením, které na syna vlezlo o necelé dva měsíce později. Vzhledem k tomu, že ho od narození tak trochu otužujeme (vážně netopíme na 24°C a ven ho nenavlíkám jako by měl před sebou cestu na severní pól), nachlazení se o něj pokusilo až prosinci. Tehdy vzduchem lítaly nějaké superbacily, které vlezly i na zřídka nemocné jedince.

Teplota se postupně vyšplhala k 38,5°C a rýma se objevila o něco horší. Už jsem po minulé zkušenosti víceméně věděla, co nás čeká, tentokrát jsme však marodili všichni, takže to bylo o to náročnější. Mrzutost, potřeba pouze mateřského mléka a křik, když jsem syna na chvíli odložila, to vše se opakovalo. Rýma však tentokrát představovala větší problém. Malý se v noci několik dnů po sobě vzbudil s ucpaným nosem a nemohl znovu usnout. Večer stačilo kojení s výše položenou hlavou, v noci už nikoli. O odsávačce nemělo smysl ani uvažovat, neboť už samotné proplachování Vincentkou opět představovalo neuvěřitelný boj. Vyřešila jsem to šátkem. Někdy okolo třetí ráno (kdy mně samotné bylo od nemoci na padnutí) jsem si syna uvázala do vertikální polohy a zhruba 45 minut ho uspávala. Nos se mu touto cestou uvolnil. Po uspání jsem si s ním (stále uvázaným) šla lehnout a spali jsme ještě několik hodin.


Setkali jste se se šestou nemocí?

Jak jste se poprali s první nemocí u miminka?

Jak vaše dítě snáší odsávačku při rýmě?


Zdroje informací: sestanemoc.cz

Kam dál:

 

2 komentáře: „O šesté nemoci i běžném nachlazení

 1. Tak to, že nějaké takové onemocnění vůbec existuje, jsem se dozvěděla minulý pátek, kdy se dcera vrátila od lékařky s diagnozou 6.nemoc nebo onemocnění u mé vnučky.
  Příznaky probíhaly takřka na chlup stejně včetně toho osypu, aby to měli ještě zpestřené, vnučce do toho lezly zuby a několik najednou.
  Malé je rok a půl, s rýmou je to všeobecně problém, při odsávání bojuje jako lev, tak se o nic moc nepokouší.

   

Napsat komentář