Moudrost raného dětství (Aletha Solter)

Aletha Solter - Moudrost raného dětstvíKniha kanadské autorky Alethy Solter patří mezi ty, které jsem si koupila už na základě recenzí, nikoli až po přečtení. Opět nelituji.

Během první kapitoly jsem měla pocit, že se nic nového nedozvídám. Prakticky stejné názory a závěry jako jsem dočetla v knihách Fascinující mysl novorozeného dítěte a Koncept kontinua. Kapitola se týká přípravy na porod a představy, co dítě během porodu může prožívat.

Hned druhá kapitola však přináší teorii o potřebě dětského pláče v náručí blízké osoby. Miminka se tak mají zbavovat stresu z porodu, z každodenní přemíry podmětů a nenaplněných potřeb. Pokud je utěšujeme, kojíme na uklidnění, houpeme, případně jim cpeme dudlík apod., vytvářejí si jakési kontrolní mechanismy a potlačují potřebu pláče na někdy potom. Nenaplnění potřeby vyplakat se ze svých pocitů může vést v batolecím věku k větším záchvatům vzteku, k agresi a později i k poruchám chování. Tato kapitola mě donutila nad tím vším hodně přemýšlet a stále nevím, co si o tom vlastně mám myslet. Pokud s tím máte nějaké zkušenosti, podělte se v komentářích.

Třetí kapitola se týká výživy a vyzdvihuje nejen kojení, ale také přirozenou volbu dítěte v čase, kdy začíná přecházet na tuhou stravu.

Ve čtvrté kapitole se autorka věnuje spánku a zejména společnému spaní s dítětem v jedné posteli s rodiči. Zde se hodně vrací k potřebě pláče v náručí blízké osoby, což je ovšem něco úplně jiného než psychický teror v podobě vyřvávací metod na uspávání. Opět mám o čem přemýšlet – usíná syn pouze u kojení a často se u toho mele a kope jen proto, že jsem mu nikdy nedala možnost pořádně se večer vyplakat, nebo je v tom něco jiného?

Pátá kapitola se zabývá učením. Ohledně nočníku zastávám jinou teorii, zde autorka zřejmě vychází pouze ze zkušeností se svými dětmi. Obecně se uvádí, že nočník lze s dětmi začít nacvičovat z fyziologického hlediska po 18. měsíci, autorka uvádí až po 24. Pokud bych měla vyjít ze svých vlastních zkušeností, řekla bych, že je to ryze individuální a např. děti, se kterými se praktikuje/nacvičuje bezplenkovka mohou princip nočníku pochopit už v 16 měsících. Vedle toho nejsou ojedinělé případy, kdy svou potřebu dává najevo 8měsíční či 10měsíční kojenec. Vše záleží na tom, zda si rodič všímá signálů či je ignoruje/nechápe.

Další části kapitoly jsou však velmi zajímavé a týkají se výběru vhodných hraček a aktivit. Je zde zmíněna i italská lékařka Maria Montessori, která stojí svými myšlenkami za moderní metodou učení.

Poslední dvě kapitoly se zabývají konflikty a přilnutím, tedy navázáním vztahu mezi dítětem a nejbližšími. Část o konfliktech je velmi přínosná pro překonání období prvního vzdoru, které je pro konflikty mezi batoletem a rodičem přímo živnou půdou.

Kniha přináší mnoho užitečných tipů, jak se starat o kojence a jak vycházet se zvídavým a svéhlavým batoletem. Aktuální je tedy jak pro čerstvé rodiče, tak pro ty, kteří už doma zažívají období prvního vzdoru. Za mě jsou určitě hodně zajímavé podněty ke zkoumání vlastního dětství. Mnoho situací, kdy se rodiče cítí nejistí, pramení z toho, jak sami podobnou zkušeností v dětství prošli, jak se k nim jejich rodiče chovali, co si z toho odnesli.

Jen mě mrzí, že jsem tuto knihu nečetla ještě před narozením syna. Pravděpodobně bych se s jeho pláčem, který v šestinedělí často provázel celý náš den, vypořádala lépe. (Ten pláč sice byl způsoben zejména intolerancí na laktózu v mateřském mléku, teď už však vím, že nejspíš nejen jí.). Nikdy však není pozdě to dohnat. Kniha mě určitě někam posunula, hodně věcí, na které jsem si mezitím přišla sama, mi potvrdila a dala mi návod (možná i trochu síly) na to, abych se lépe vypořádala se vzdorovitým batoletem.

Kam dál:

 

2 komentáře: „Moudrost raného dětství (Aletha Solter)

  1. Škoda, o knihe som tiež ešte nepočula ale ja som mala tú možnosť, prečítať si Koncept kontinua a Rešpektovať a byť rešpektovaný. Obe knihy boli úplne pre mňa super a veľa mi dali. Vôbec neviem, ako by som inak zvládla prvé mesiace. Táto ale vyzerá fakt super, a určite ju odporučim tehotným kamarátkam, ktoré sú zmätené a nevedie sa rozhodnúť ktorou cestou ísť.

     
    1. Na Respektovat a být respektován se chystám. K doporučeným můžeš ještě přidat Fascinující mysl novorozeného dítěte, to je také moc zajímavé čtení :)

       

Napsat komentář