Lego Duplo

Lego Duplo a čerstvé batole

Ještě před třičtvrtěrokem jsem nebyla vůbec přesvědčená o tom, zda doma Lego vůbec chci. Předražená hračka mě přesvědčila až ve chvíli, kdy jsem měla možnost si jednu stavebnici Lego Duplo vyzkoušet. Synovi jsme k 1. narozeninám koupili rovnou 3 (menší) krabice a později jsem na Aukru sehnala ještě další kostky. Před pár týdny jsem se rozhoupala ke koupi velké základní desky, investice nelituji. Nu a před pár dny nás ještě příbuzní překvapili velkou sadou dalších kostek a hlavně zvířátek. S Legem se dá vymyslet mnoho aktivit a syn už více než měsíc dokáže sám kostičky skládat na sebe (doporučený věk přitom bývá od 18 nebo 24 měsíců).

Jak dobré bylo rozhodnutí pořídit tuhle hračku, se přesvědčuji téměř denně. Například po návratu z týdenního pobytu mimo domov se malý vrhl přímo ke kostkám, a to i přesto, že byl po dlouhé prospané cestě ještě malátný a já čekala, že půjde rovnou spát do postele. Vydržel si hrát přes hodinu. Snažím se dodržovat večerní hraní, které předchází odchodu na kutě. Mnoho takových večerů naplňují právě lego kostky. Ze zvířátek je vedle, zaujaly ho více než ty živé v zoo. Jak se které jmenuje, se naučil snad během jednoho odpoledne. Skládá je na velkou desku a tváří se velmi spokojeně, když mu tam pěkně sedí.

lego duplo lego duplo lego duplo

Stavění, bourání, rozebírání

lego duplo Už ze začátku se Vlčeti líbla hlavně zvířátka – psi, kočka, kačer a kachna a také vláček. Rád rozebíral stavby, které jsme mu s mužem postavili a všichni jsme si takto užili nejeden společný večer. Okolo 14 měsíců se začal snažit sám něco postavit, od 16 měsíců už mu to jde, takže ho nadšení z této hračky neopouští. Nás s manželem prozatím také ne :) Velká deska dodala na možnostech a tak vznikají dvorky, města, nesmysly, věže, vagónky s šíleným nákladem, hony na kachny, zvířecí pranice o misku s jídlem/kořist a mnoho dalšího. Vlče rozebírá, bere nám právě přidané kostky a staví z nich něco jiného. Baví nás to všechny.

Není pochyb o tom, že to je skvělé cvičení na jemnou motoriku. Chvíli batoleti zabere, než vůbec přijde na to, jak se které kostky na sebe skládají. Rozebírání je snadnější a zvládnou to i roční děti. Dostat ale ty placaté od sebe synovi ještě nejde ani teď a ukázkově se u toho vzteká :)

Barvy, tvary

lego duploPomalu začínám synovi ukazovat možnost třídit kostky podle tvarů nebo barev. Vedle dřevěných kostek se k této činnosti hodí i Lego. Těším se také na stavění kostek podle zadání na papíru, na které také jistě brzy dojde. Zatím si však malý vystačí se skládáním a další nové dovednosti se učit nechce.

Třídění a úklid

Poslední měsíc si všímám, že Vlče už chápe pojmy ukliď a dej do krabice. Jakmile je třeba věnovat se něčemu jinému, končíme hru s legem právě společným úklidem (zatím nemá potřebu nechat si postavené dílo na výstavu). Momentálně se učí třídit do různých krabic zvlášť zvířata a ostatní kostky, celkem úspěšně :)

Malý vydrží u Dupla i pár hodin denně, dost času i sám, ale já se k němu stejně ráda přidám a stavíme/bouráme spolu. Jsem trochu překvapená, jak mě to vzhledem k počáteční nedůvěře vtáhlo.

Kam dál:

 

6 komentářů: „Lego Duplo a čerstvé batole

 1. Lego je proste klasika. Za me jedna z hracek, kterou by melo mit kazde dite. Stavebnice jsou hodne dulezite pro rozvoj a lego je proste kvalita. Roza dostala prvni krabicku uz k vanocum, dalsi pak k prvnim narozeninam. Nejvic ji samozrejmne bavila zviratka a panacci. Ale zatim jen bori to nase. Na staveni teprve cekame, tak sikovna jeste neni ;) a pro rodice je to pak trochu zavislost, co? Nejrads bych mela vsechny sady :D

   
 2. Veru, co ti budu povídat…. nevím, komu lego dělalo lépe, jestli mně neco Soptíčkovi ??
  Sofinka chodila pořád s figurkami, nedala je z ruky. A já jsem stavěla věže a pak padaly, na dlouhé hodiny zábava parádní.
  Nyní se stavby maličko upozadily, vede lepení obrázků do sešitů, Soptíček volá “ ci bubliny „…a tak lepíme bubliny. Taky úžasná záležitost.

   
  1. Lepení samolepek do sešitu dlouho bodovalo u malého tetičky zhruba v tomtéž věku. Tetička se teď zase o lego začala zajímat, tak třeba si Soptíček taky ještě bude chtít skládat :)

    
 3. Tak to já se na lego těším strašně a od začátku říkám, že rozhodně musí doma být. Já ho doma nikdy neměla, ale milovala jsem ho ve školce a všude, kde ho měli a já si s ním mohla hrát. Doma byly barevné dřevěné kostky, které jsou taky úžasné a moc jsme si s nimi se sestrou vyhrály. Ale všechny ty zvířátka! To se nedá odolat! Takže si konečně budu moci koupit lego a nebude to divný. :-D

   
  1. Chápu, po kolika hračkách já každou chvíli koukám, že bych si je koupila a už se nikdo nebude divně koukat, když si je opravdu koupím :D

    

Napsat komentář