Látkovky vážně nejsou pro mě

Na internetu sem tam narážím na vyvracování mýtů o látkovkách, na vypisování jejich předností, na pění chvály na to, jak jsou eko a bio. Látkování přece patří ke kontaktnímu rodičovství, že… Jak vypadá realita, se z těchto článků člověk nedozví, to si musí zažít.

Chtěla jsem látkovky, jsou prostě hezčí (jo, to je argument jako noha, já vím, ale ta barevná látková balení prostě vypadají na dětech hezky, zkuste říct, že ne ;)). Koupila jsem si několik obyčejných bílých čtvercových plen na zkoušku, nějaké obyčejné svrchní kalhotky k tomu a ještě než malému odpadl zbytek pupeční šňůry, jsem se do toho odvážně pustila.

Vydrželo mi to jeden den.

Skládání mě bavilo, praní a věšení by mi nevadilo. Přebalovat ale skrz na skrz pročůrané mimino 5x za hodinu (nepřeháním) bylo nad moje síly (já po císaři byla ráda, že jsem ráda a nepopírám, že jsem možná dělala něco špatně). Vykašlala jsem se na to, nakoupila jednorázovky a po šestinedělí začala s malým trénovat bezplenkovku.

Nemůžu si stěžovat – minimum pokakaných plenek, minimum počůraných plenek, žádné opruzeniny.

K látkovkám jsem se dostala znovu, když malému táhlo na rok. Blízká příbuzná se v té době plenek zrovna zbavovala, takže jsme dostali celou sadu. Od ní jsem také věděla, co je s tím práce, přesto se mi látkovky stále líbily, takže jsem rozhodla to zkusit ještě jednou. Přece jen málokteré dítě se plenek zbaví krátce po prvních narozeninách, takže představa ušetřených peněz za jednorázovky byla stále zajímavá.

Opět mi to vydrželo jeden den.

Malý šikula do látkovky vykonal velkou potřebu, plenku si bez potíží rozepnul a rozpatlal to všude (ruce, nohy, břicho, oblečení, koberec, ochutnat to naštěstí nestihl). Tím pro mě látkovky skončily minimálně do narození dalšího dítěte.

A jaká, že je to s těmi látkovkami vlastně práce?  Příznivci látkových plenek rádi tvrdí, že skoro žádná – plenku sundat, hodit do pračky, zmáčknout čudlík a pak pověsit. To je však jen polovina celého procesu. Velkou potřebu je nutné z látkovky nejdříve odstranit ručně, poté je nutné ji nechat namočenou až do doby, než se plenek sejde dost na jednu pračku. Namočené použité látkovky v kýblu celkem zapáchají (při použití nějakého prostředku už to pak není tak eko a bio, ale prý snad stačí jen ocet či co, nevím přesně, tak daleko jsme se nedostali, tohle mám jen z návštěv a vyprávění).

Jo, i s jednorázovkama je práce, třeba hlídat slevy nebo jejich dostatečnou zásobu. Jsou dražší než látkovky. Dítě se pod nimi zapařuje (ale že se pod tím obřím balením látky nezapařuje, tomu nevěřím). Tohle jsem vyřešila jednoduše tím nácvikem bezplenkovky – malý byl každou chvíli bez plenky a větral, výdaje se průměrně držely na 21 Kč za den (a to ještě proto, že jsem přešla na dražší Pampers Pants, z klasických plenek by mi od chvíle, kdy se malý kroutil ze strany na stranu, hráblo taky).

Myslíte si, že jsem proti látkovkám? Nejsem, naopak obdivuju všechny, kteří to s nimi vydrží. Všechno má svá pro i proti. Já na to po vlastních zkušenostech neměla nervy :)

Kam dál:

25 komentářů: „Látkovky vážně nejsou pro mě

 1. Ahoj Veleslavo, je to samozřejmě individuální. Naše Doubravka vpodstatě vyrostla na látkovejch, zpočátku byla pruda to furt žehlit, ale po pár měsících už se to dalo. Kýbl je na balkóně, takže smrad neřešíme. Jednorázový jsme měli vpodstatě jen na cestování, protože přijet po víkendu s pyltem posranejch látkovek nebylo nic moc. U Ctíry už to máme tak půl na půl, jednorázovky má na ven a na cesty, doma mu dáme spíš látkový. Na bezplenkovou metodu jsme buď neměli dost trpělivosti, nebo jsou na to naše děti moc natvrdlý – Doubravka si ucvrnkává do textilu doteď, protože se přece nepůjde vyčůrat vprostřed pohádky, žejo… :)

  1. Ctirade, však jo, já fandím všem, co to zvládají :) Jak jste to měli s Doubravkou, tak jsem si představovala, že to budu mít taky, žel realita byla trochu jiná :D
   Malýho jednou za čas taky přistihnu, že si čůrá do kalhot během nějaké veledůležité hry. Prostě se zarazí a strašně se diví, co se to děje, ten jeho výraz je výbornej :)

 2. No vidíš a ja si ich neviem vynachváliť. Ale poviem pravdu, až odvtedy čo som bola na kurze a kočka mi vysvetlila ako a čo používať. Vďaka separackam to bolo oveľa jednoduchšie. Tie som strčila na plienku a keď bola veľká, letela do koša 😁. Keď bola malá iba som to oprala. Áno to zbieranie mohlo odradiť s tým smerom, avšak mám balkón… Smrad vyháňal akurát holubov. A keďže na veľkú začal od 10 mesiacov chodiť na nočník, mala som pokoj. Od roka začal aj na malú sa pýtať a plienky sme používali iba na spanie.
  Apropo, keď som použila vkladacku, separackam a vrchné gacure, skutočne nebol úplne prechcany. Tá látková separacka odvádzala pisku rovno do vkladacky. Ale to som samozrejme zistila systémom pokus – omyl, plus rady od kamarátiek ktoré latkovali. Ale už keď sme sa do toho dostali už to bolo jednoduché, rýchle, zvykla si aj rodina a čo je hlavné, od roka a pol sme boli bez plienok. Nikdy nebol zapareny a nočníka sa nebál.
  Ale ja verím že to odrádza a znie komplikovane. Teraz som sa plienok zbavila a dala kamarátke tak som zvedavá ako jej to pôjde a či sa na to dá…
  Ale zas každý nech si nájde svoj spôsob. Dnes už existujú aj eko plienky .. lenne sa nechcelo vyratavat koľko mi ešte treba …

  1. Když to od vás všech čtu, tak to možná s dalším dítkem někdy v budoucnu vyzkouším :D
   Je jasné, že když se chce, tak to jde a já přiznávám, že se mi zas tak moc nechtělo. Já si akorát načetla něco o skládání a o separačkách jsem se dočetla až dlouho poté. Když ale došlo na tu druhou příhodu, ani separačka nestačila :D
   Ale ty barevné látkové komplet plenky (ty co mají tvar jednorázovek), ty jsou pro mě stále lákavé, to jo :)

 3. Já jsem látkovky zvažovala už u dcery, ale než jsem se k tomu dokopala a nastudovala to, tak už se odplenkovala. Nicméně teď se synem jsem se k tomu opravdu odhodlala a látkuju od příchodu z porodnice a jsem z toho nadšená. Na noc a když jdeme na delší dobu ven, tak dám taky někdy jednoráz, ale jinak super. Plínky hážu do kýble nasucho, nezakrývám, peru každý druhý den a k mému překvapení to tu nesmrdí. Asi se to změní až začnem příkrmy, ale to zatím neřeším. Naopak mě kolikrát naštve ten jednoráz, protože když se pokaká trochu víc, tak to má vždycky až na zádech, úplně jsem si vzpomněla jak to bylo prvních pár měsíců s dcerou, to jsem ji několikrát denně musela komplet převlíkat právě proto, že jí to vždycky někde proteklo, v tomhle mě látkovky ještě nezklamaly. Takže za sebe též doporučuju dát tomu ještě šanci:). Ale já zase obdivuju, že zvládáte bezplenkovku, mě to nějak nejde:D.

  1. Příště to možná vážně ještě jednou zkusím, tentokrát už s komplet výbavou (když za to ty peníze utratím, tak už budu muset látkovat až do konce :D ) a po načtení všech tipů a triků.
   S tím protečením to je zajímavé, nám se to stalo snad jen jednou. Ale taky to možná bude tím, že já velkou potřebu v 90% případů poznala a do plínky ji nestihl udělat.
   Bezplenkovka je asi také o tréninku, nám šla tak napůl – velkou jsem poznala, malou jsem časovala :)

 4. no já používám látkovky, nevím čím to je, ale náš malý po nich nemá opruzený zadeček a po papírovce má…navíc papírovku musím vždycky moc utáhnout (a pak tam má červená místa), protože jinak si ji vychechlá a počůrá se…u látkovky se nám to nestává..

  je s tím práce, ale není to takové strašné, je fakt, že ty hovínka se musí vypláchnout a plenka namočit, já si to močím do lavoru přes den (vyplachuji i jen počůrané) a každý večer si to vyperu a musím říct, že mi to nesmrdí….pak pověsit, vyrovnat, no hlavně že se to už nemusí vyvařovat v hrnci:-D

  a jinak když je malý vzhůru tak měním co hodinu a než jde spát tak mu dám čistou a on když spinká tak nečůrá ani nekadí tak spí v suchém

  na procházky dávám taky látkovku

  ale je fakt že ty papírové jsem pohodlnější, jen mi přijde zvláštní dávat dítěti „papír“ na prdélku:-D

  1. No je fakt, že naši rodiče a jejich rodiče to měli s tím vyvařováním výrazně horší :D
   Když mimino počůrá hodně plenek, tak je jasné, že se pere denně, ale mně malý počůral denně tak 3-4, takže bych tak často neprala a musela bych to namáčení a zápach řešit. Neříkám, že to vyřešit nejde, jen je to jedna z věcí, proč se mi do toho taky moc nechtělo.

   PS: na mail jsem nezapomněla, jen jsem teď na připojení, které mi nedovolí posílat maily přes Thunderbird (je to na dlouhé povídání), nejpozději zítra pošlu slíbenou diskuzi :)

 5. Blíží se konec roku a já bych chtěla popřát i zde na mateřském blogu mnoho lásky, pochopení a to nejdůležitější, zapnout srdce a instinkt.
  Já jako vysloužilá matka mohu zodpovědně říci, že v době kdy moje dcera byla miminkem nic jiného nebylo a tak moc úvah na změnu též nebylo. Dcera měla velice citlivou kůži, takže jsem musela celý boží rok pleny žehlit. A když stojíte jako debil každý večer a žehlíte a žehlíte, k čemu vás to donutí, změnit to. Dala jsem si práci, dceru vysazovala a motivovala a ve 13 měsících jsme byli bez plen.
  Skutečně bez plen. Dcera byla nesmírně šikovná a já jsem hrdá, že jsme to dali.
  Moje vnučka má 2,5 roku, na nočník nechodí, vlastně se do něj ještě nikdy nevyčůrala, no, moje chyba to asi nebude.
  Verunko, děkuji za kouzelný blog, za tebe jako ženu, která ví, co chce. Krásný rok přeji.

  1. Na tom se odráží, že každé dítě je připravené jindy a nemá smysl je do něčeho tlačit. Rodič může nabízet, může ukazovat, může zkoušet, ale stejně to bude hlavně na dítěti. Však malá k tomu také dospěje a jednoho dne sama od sebe plenky zahodí.
   Děkuji za milá slova, vážím si toho, hezky se to čte. Také přeji do nového roku jen to dobré, hlavně zdraví (a není to prázdná fráze), spokojenost Tobě i Tvé rodině a mimojiné i chuť dále psát, protože Tvé články umí rozjasnit nejeden den.

 6. Já jsem s látkovkama vydržela více jak rok u svého prvorozeného, předpírala jsem v ruce, předpírala pračka, vyvářela, a pak jsem žehlila, aby to měl měkké. Dneska to moc nechápu. Malá přišla moc brzy po něm a u ní jsem na to prostě sílu neměla, když synek mezitím divočel :-D

 7. Látkové plenky jsem zvažovala. Pak jsem zjistila, ze opruzeniny a spol.je nafoukla bublina. Jednomu se zapari dítě i v latkovych. Jinému jen v Pamperskach. Nakonec ta hysterie okolo ekologie a peněz… finančně vyjde nejlépe BKM a pak to je cca nastejno. Uvidím, až to spočítáme. Takže i kvůli tlaku okolí máme jednorázové plenky. A Svišť ma nejraději ekologické 😂 navíc nejlépe saji :) Ale látkové plenky jsou opravdu velice krásné na pohled. Umět to s nimi a nebýt kolem toho takové halo a nuceni …

  1. my jsme to zrovna nedávno s manželem ze srandy počítali jestli to vyjde levněji ty látkovky oproti papírovkám…nějaká úspora tam je ale že by se za to dalo pořídit auto se říct nedá:-D hlavně je používám protože malému vyhovují lépe než papírovky:)

   tlak okolí? ti lidi jsou neskuteční:-)

   1. Právě úspora by měla být 3 – 5 tisíc. Více ne. A to je prý částka, kterou je můj muž ochoten obětovat, abych neměla více práce.

    Tlak okolí je udesny. Hlavně co se nesmyslu okolo zaparovani týká.ze jde o ropné produkty … nejvíce to slyšet od žen, které sice latkuji miminko ale sebe ne. To mi přijde pokrytecke. Nejvýhodnější mi opravdu přijde bezplenkova metoda. Jen je to celkem složité no.

    1. když jsem se rozhodla pro látkové pleny tak to byly hlavně dva důvody – kvůli kyčlím (protože v rodině byli hodně řemínky, sádrování apod.) a aby se naučil rychle na nočník, bláhově jsem si myslela, že mu počůraná plenka bude vadit, vadí mu jen pokakaná:-) no a pak se přidalo to že mě nestresuje mít pořád dost papírových plen a myslet na jejich nákup + už jsem psala že malému papírovky nevyhovují, je po nich červený a opruzený
     no a někdo přišel k nám na návštěvu a říkal ty bláho používáš látkovy to je tak ekologické a já to mě nenapadlo a ani nemyslím když si vezmu kolik vody spotřebuji než vypláchnu pokakanou plenku a peru/vyvařuji každý den – program na 2 hodiny – energie + voda + prášek…to není ekologické:-)

     takže asi tak:) ať si každý užívá co chce, každému miminku vyhovuje něco jiného ale začínám být alergická na lidi co pořád někomu něco nutí:-) šmarjá tak je to moje, tvoje, jejich dítě a oni asi ví co je pro něj nejlepší a ne nějaká cizí bába:-)

  2. Taky bych řekla, že u BKM to pak vyjde dost na podobno, alespoň finančně určitě :)
   S nucením okolí jsem se naštěstí nesetkala. Když jsme s někým zabrouzdali na téma plenky, tak jsem většinu lidí zaujala bezplenkovkou a na to, jaké plenky vlastně používám, se už pak vůbec nedostalo.

 8. Návštěva má ale pravdu. Když se spočítá, kolik vody a celkově energií se spotřebuje na výrobu papírové plenky a celý ten proces než se k nám dostane, tak vychází její ekologická stopa vždycky horší než u plenek látkových, i když se počítá s energií na praní a vyvařování a žehlení atd. V jednotlivých továrnách se to samozřejmě liší, ale ještě jsem nenašla plenky, které by měly ekologickou stopu lepší než látkovky :) O odpadu nemluvě. Takže jsi ekologická :)

 9. Taky jsem si říkala, že třeba jednou, ale nějak jsme se k tomu s malou nedostaly. Hold nezachráním celý svět. Čemu jsem ale na chuť nepřišla jsou vlhčené ubrousky. Už jako těhotná jsem si přečetla jejich složení a upřímně mě to zděsilo. A tak vedle přebalováku od první chvíle ležel lavůrek s vodou, hromada žínek (ať žije Ikea a jejich prima žinky po deseti asi za 40 kaček). Ty se teda taky musely hromadit v kyblíku s octem/savem, ale každé dva dny jich tam bylo dost. A malá neměla ŽÁDNÉ opruzeniny.

  1. Vlhčené ubrousky jsem také nepoužívala, možná výjimečně na cestování, ale doma jsem měla nastříhané látkovky a u přebalováku také nádobu s vodou :)

 10. Musím jen souhlasit, vlhcene ubrousky do jednoho roku byly jen a pouze jen na cestování. První dítě z nich mělo po pravidelném používání opruzeniny, koupila jsem hned nástavec na vanu a omyvala prdelku a kol. jen čistou teplou vodou pomoci větší slisovane vaty z dm. Naprosto super, prdelka jak alabastr a opruzeniny žádné. Žádný krem proti opruzeninam, maximalne olejicek, a to jen někdy. A připojuji se, latkovky jsem používala jen na ublinkavani, takovou trpělivost s jejich pranim, vesenim, zehlenim jsem fakt neměla a nemám. Ať zijou jednorazovky a teď už i nočním. O bezplenkovem principu jsem slyšela, ale nikdy neměla odvahu to realizovat. Takže obdivuji odvahu všech maminek, které do toho jdou.

 11. Já chtěla látkovat, protože mi přišlo, že prostě látkovky vyjdou ekologičtěji, protože se zkrátka míň nacestují. Šestinedělí bylo šílené a muž mi říkal, jestli se chci ještě otravovat s látkovkama a já mu dala za pravdu. Pak se ale objevily nepříjemné opruzeniny a nastoupily látkovky (mám jarní dítě). Od té doby opruzeniny nejsou.

  Pořídila jsem si nebělené (já tohle bělení moc nemusím – nechápu to u toaleťáků ani u vložek) klasické čtverce a svrchní kalhotky. Nějaké sklady jsem řešila asi půl dne a od té doby prostě dávám složenou plenu, jak ji poskládám ze sušáku. Systém plenek All in One, separačky, – mně to přišlo prostě moc složitý pro prvorodičku v jejímž okolí nikdo nelátkoval. Nebělené i proto, že bělené jsem dostala od kámošky na ublinkávání a dobře se mi odlišovalo, co je na zadek a co na pusu – nikdy jsem je neprala dohromady.

  Nežehlila jsem nikdy (naštěstí to nebylo třeba), ale hlavně zpočátku jsem plenku kontrolovala, co půl hodiny. Na noc ovšem má pořád papírovku – nechtěla jsem řešit, jestli se náhodou nebudí tím, že je mokrá a přebalovat v noci = zbytečně probouzet víc dítě (dělala jsem to jen ze začátku, kdy bývala pokakaná).

  V zimě na procházky taky dostává papírovku, nějak se mi nechtělo ji v chladu přebalovat venku a nechat ji v mokru taky ne.

  Látkování je časově náročnější než papírovky. Když dám papírovku, nemusím se tři hodiny mrknout a jen čuchám k zadku. Navíc, když je nakakáno, umyje se jen zadek, plenka se vyhodí. (Látkovku zbavím bobka, vydrbu kartáček a pořádně přetřu žlučovým a fiknu do kbelíku.) Interval praní se mění – cca 1x za 2-4 dny (jako miminko častěji). Mám 40 kusů látkovek.
  Na druhou stranu koupím papírovky jednou za měsíc a neřeším akce apod. (Používám buď mon peri, ekologické z dm nebo sem tam i pampers. Ovšem i u papírovek bych klidně ocenila nebělené, neparfémované – pro pána jána, proč? – dyť se to počurá a pokaká).

  Co mi u látkovek vadí – pročurání. U staršího děcka, když to člověk nevymění včas, tak se lehce stane, že se dostane až na bodýčko či punčocháče – tj. praní a převlékání navíc. A tak teď dávám 2 plenky, ale to má zase velký zadek a trochu jí překáží.
  Moc nadšená nejsem ani z toho, jak na výlety v létě s sebou taháme kopec náhradních plen – jsou prostě moc velké. Papírovky jsou prťavky.

  Ale s druhým budu zase látkovat, pokud to půjde. Ovšem teorie, že látkované dítě se dřív odplenkuje, protože mu to vadí, nevyšla.

  Bezplenkovku jsem zkoušela asi tři dny, ale dítě plakalo a já jeho pláč špatně snášela, tak jsem to opustila.

  Prostě každému sedne něco jiného :)

  1. Děkuji za zkušenosti! :)
   S tím bělením musím souhlasit, osobně to také nechápu a přijde mi to naprosto zbytečné. Tak by byly věci (nejen) na jedno použití našedlé/nažloutlé, prostě přirozeně barevné, a co? Mně by to třeba vůbec nevadílo :)

Napsat komentář