Klasika mezi ergonomickými nosítky – Manduca

V Manduce jsem Vlče nosila rok a nosila bych i nadále, kdyby jí nezačal odrůstat. Pamatuji si, že jsem po nosítku začala pokukovat v době, kdy se mi syn dokázal „vykopat“ ze šátku. Byly mu tehdy takové tři čtyři měsíce. Už mě nebavilo pořád rovnat úvaz, aby seděl v dobré poloze. Loni jsem neměla ani tušení, kolik značek ergonomických nosítek vůbec existuje, a sáhla jsem po tom asi nejznámějším. Nechtělo se mi dávat tolik peněz za nové, takže jsem nakonec nakoupila na Aukru. Mohu si blahopřát, že jsem nenarazila na padělek (starší řada s touto výšivkou se prý nepadělala), o těch jsem se totiž dozvěděla až o několik měsíců později. Toliko k tomu, jak jsem k Manduce přišla, a nyní už nějaké ty osobní zkušenosti.

Manduca a velmi malé děti

Nošení v tomto nosítku se obecně doporučuje až od cca 3 nebo 4 měsíců, resp. od chvíle, kdy nosí oblečení vel. 68. Výrobce doporučuje menší děti zapínat do novorozenecké vložky, avšak ta úplně neodpovídá ergonomickému nošení. Když jsem to zkoušela, ani se mi nepodařilo syna do nosítka usadit. Chtě nechtě jsem musela zůstat ještě nějakou dobu u šátku, než syn dorostl do vel. 62-68 (na konci 5. měsíce), aby neměl nožičky nepřirozeně roztažené. Dnes už bych sedací část nosítka stáhla provázkem, avšak tehdy mě to vůbec nenapadlo.

Manduca a větší děti

Manduca není rostoucí nosítko a tak je otázkou, do kolika měsíců miminku vydrží. Ze své zkušenosti a zkušeností několika známých mohu uvést, že je to přibližně do doby, než doroste do vel. 74-80. Kdy to nastane, se může velmi lišit. Pro zajímavost – syn začal Manduce odrůstat v 15 měsících, jiné miminko v mém okolí v 6 měsících.

Pro větší děti se dá zakoupit rozšiřovač sedací části (stačí zadat do Googlu „rozšiřovač Manduca“). Zádová opěrka se dá také trochu prodloužit, vyšším dětem to však později stejně nemusí stačit.

Rok nošení v Manduce, aneb postřehy

Nošení v ManduceTak jako u každého jiného nosítka i zde platí, že nemusí sednout každému. Od toho ostatně existuje více výrobců a více nosítek :) Mně osobně Manduca padla dobře a neměla jsem problém ani s desetikilovým synem. Dobře padla i manželovi, který je o téměř 30cm vyšší. Vlčeti se v něm začalo líbit hned, jakmile mu dorostl. Nejvíce jsem ho nosila na břiše, při delších túrách, žlučníkových záchvatech a zejména poslední měsíc i na zádech. S nošením na boku nemám zkušenosti žádné, tento způsob mi s nosítkem vůbec nevyhovuje.

S bolestí zad, jejíž přímou příčinou bylo nošení, jsem se setkala snad jednou nebo dvakrát (nosím denně, kočárek vůbec nevedeme). Pokud se popruhy správně utáhnou a dají na správná místa, váha dítěte se dobře rozloží. Bederní pás i ramenní popruhy jsou celkem masivní – tedy i měkké a nezařezávají se.

Na celé nosící období doporučuji slintáky na popruhy (dnes už je vyrábí hodně šikovných lidí, stačí se podívat na Fler.cz, případně si je můžete ušít sami doma – za hodinu je hotovo i bez šicího stroje). Kam miminko dostane, tam kouše a do popruhů se podle všeho kouše dobře ;)

Výhody:

 • patří mezi ty levnější (nové od 2500 Kč)
 • patří mezi ty známější – dobře se shání použité (avšak pozor na padělky)

Nevýhody:

 • novorozenecká vložka – nezajišťuje ergonomické nošení a překáží
 • padělá se – na padělky se v bazarech narazí poměrně snadno

Manduca nám sloužila dobře a byla jsem s ní spokojená. Rozšiřovač se mi kupovat nechtělo, takže jsem se rozhodla pro vyzkoušení jiného nosítka, které je vhodné i pro větší děti bez nutnosti přikupovat nějakou další součást. Před několika dny nám domů dorazilo české rostoucí ergonomické nosítko Kibi. Až jej řádně odzkouším(e), možná se tu o něm rovněž objeví článek.


Znáte Manducu?

Vyzkoušeli jste ji, vyhovuje vám?

Kam dál:

 

8 komentářů: „Klasika mezi ergonomickými nosítky – Manduca

 1. Take mame manduku z druhe ruky, tak snad to neni padelek :) ale nosi se dobre. Kibi mi bohuzel nevyhovovalo, tak vymyslim, co dal..

   
  1. Je pravda, že Kibi je v mnoha věcech hodně jiné, ale zvykla jsem si za pár dnů :) Tak snad se najde pohodlné nosítko, dneska už jich existuje opravdu hodně.

    
 2. Manduku sme používali cca od 3 mesiaca a nemôžem sa sťažovat. V tej dobe sa ešte len ergonomicke nosiče u nás udonacnovali a nemala som teda na výber. A ergonomické nosič som zháňala hlavne kvôli mužovi, ktorý veľmi nechcel behať medzi ľuďmi v šatke no nosič bol pre neho prijateľnejší. A koľkokrát sme ďakovali za neho keď som náhodou nebola doma a malý nechcel zaspať bez diét ale v nosiči mu odkvecol.
  A samozrejme výlety či prechádzky bez nosiča nepripadali v úvahu.
  A nosila som ho v podstate do minulého roku cca 27 mesiacov, kde sme našu nosicsku sezónu ukončili nosiacim maratónom 4,2 km ako si sa určite dočítala aj na mojom blogu.
  Asi ako píšeš, je to na zvyku a konkrétne na rodičoch čo im padne a čo nie. Dnes už je výber väčší, každý si môže vybrať podľa svojho gusta 😀

   
 3. Ahoj, mám stejnou Manducu jako je zde na fotkách. Koupená také použitá, v krabicí a s českým návodem. Ovšem co se mi nezdá, je ta růžová nasivka s logem…protože ta na oficiálních stránkách není, logo mají vždy strojove vysite ☹ proto si myslím, že jsem se napalila a koupila padělek…

   
  1. Ahoj, strojově vyšité logo mají ty novější, ta s růžovou nášivkou je starší řada a ve skupině Nosíme děti na FB jsem četla, že tyto starší se vůbec nepadělaly :)

    
   1. Děkuji za odpověď :) právě skoro nikde to nejde dohledat. Nam bude už brzy malá, tak asi bude zase muset jít do světa.

     
    1. Taky jsem se docela dlouho děsila, zda nemám padělek, ale takhle informace mě uklidnila :)
     Já si Manducu nechala jako rezervu kdyby něco, ale jinak už přes půl roku máme Kibi a je to fajn, jen to byl ze začátku nezvyk kvůli měkkému bederáku.

      

Napsat komentář