Když miminko odmítne mixované blafy

Představte si svůj oběd rozmixovaný na jednobarevnou kaši. Vážně na to máte ještě chuť?

Našemu synovi už skoro před půlrokem přestaly ty rozmixované blafy chutnat. Opravdu se mu nedivím. Občas obsah té skleničky smrděl jako psí konzerva.

Syn začal na klasických mixovaných kejdách – jednodruhová zelenina, mix zeleniny, zelenina s masem. Od první lžičky je jedl s chutí. Začala jsem ho přikrmovat v době, kdy už mi nějakou dobu mlsně koukal do talíře. Krátce před dovršením 8 měsíců dostal příkrm, který obsahoval kousky (od Hami 8m+). Poté už vyžadoval jenom takové příkrmy. Vydrželo mu to cca 2 týdny a začal skleničky bojkotovat úplně.

Hledala jsem, co s tím. Jediným východiskem byly doma vařené obědy. Syna ale nebavilo ani to, že jsem ho krmila. Den ode dne jsem tedy zvětšovala kousky, na které jsem jeho porci krájela. Během pár dnů začal jíst všechno. Najedl se sám vlastníma rukama a začalo ho to bavit. Tehdy jsem pochopila, že dítě je opravdu schopné si poradit i s docela velkými kusy jídla i přesto, že má sotva pár zubů (a třeba ani to ne).

Tehdy jsem se také dozvěděla o alternativě k mixovaným příkrmům, kdy se už cca půlročním miminkům dává na ochutnání zelenina vařená vcelku. S čím si sama poradí, to také sní. Zaujalo mě to a asi to tak v případě dalšího dítěte vyzkouším. Metodě se říká Baby Led Weaning (BLW), tedy odstavení vedené dítětem.

Synovi od jeho 8,5 měsíce denně vařím a dostává jídlo naporcované tak, aby si je mohl sám vzít rukou. Já se u toho naobědvám taky a ještě stihnu umýt nádobí. Do té doby jsem jedla tak nějak na stojáka a co nejrychleji bez sebemenšího náznaku, že bych si to měla vychutnat.

Syn baští téměř všechno (jsou dny, kdy kvůli zubům nejí nic) – celé nebo na čtvrtiny nakrájené jablko, chleba i s kůrkou nakrájený na cca čtvrtiny až šestiny, maso, veškerou vařenou a část syrové zeleniny, celé těstoviny. Občas se nechá nakrmit, když se rozhodnu, že už jsme dlouho neměli bramborovou kaši. Jinak se ale krmí sám a čas od času už do jídla píchá i vidličkou (zatím to bere jen jako hru).

Jíme totéž, já si to jen okořením a osolím. Jíme ve stejnou dobu a u jednoho stolu, a to považuji za důležitý prvek v rodině.


Jak to máte s příkrmy vy? :)

Kam dál:

 

10 komentářů: „Když miminko odmítne mixované blafy

 1. Tak to já mám doma pravý opak. Do pusy nevezme nic, co není rozmixovan na kaši. Zubů má až až, ale používat je nebude :-( Do roku jsme byli na skleničkách, odmítal cokoliv doma uvařeného i když to bylo umixované. Až v roce, se rozhodl přijít na chuť rohlíku a tak se pomalu učí že jídlo může i nějak chutnat a mít texturu. Ale vidím to ještě na dlouho, než zvládne to, co spousta dětí jí už od 8-10m.

   
  1. Díky za zkušenosti. Je zajímavé, jak to má každé dítě jinak. Zkoušeli jste třeba celé ovoce (jablko, banán) nebo zeleninu, ať už dušenou nebo syrovou? Třeba by ho bavilo si s jídlem hrát a časem by zjistil, že se dá i jíst.

    
   1. U nás byl hlavní problém v tom, že neuměl polykat. Dávil se i mixovaným jídlem. Teď právě pomaličku zkoušíme vše možné. Jsme na dobré cestě, ale prostě má pomalejší tempo. Když má náladu, tak ukusuje banán, nektarinku, rohlík, křupky, brokolici. Ale to je jen tak 1 jídlo z celého týdne. Prostě na něj musíme pomalu.

     
    1. Aha aha, tak určitě držím palce, ať už jde přikrmování jenom dobře :)

      
 2. U nás je to bohužel jako u Alenis. V roce dávám stále mixovaný hnus, i když už s tím dost mentálně bojuju. Nevím, kdy se to zlomí. Přesně, jak píše Alenis, malý se mi dáví, ale je zvláštní, že s rohlíkem, chlebem, křupkami nebo tyčinkami vůbec problém nemá a s tím si hravě poradí. Pak je ale v příkrmu na kostičky mrkev a je problém. Zkouším teď různé fritaty, ty mají úspěch, rozmačkané brambory přelité zeleninovou čmajdou, to naštěstí jí i ode mě, ale byly doby, kdy moje jídlo vůbec nechtěl. Na druhou stranu nikdy nepohrdne tím, co mám na talíři já. Míchaná vajíčka, sýr, ředkvičky, koblihy a posledně tlačil i hranolky u Mekáče (cpal mu je děda). Musím asi fakt vyzkoušet nechat ho víc jíst samotného a místo křupek mu dávat do ruky něco výživnějšího a prostě to zkoušet. Strašně se těším, až jednou bude jíst to co mu udělám a sní to i sám. Snad nebude na konzervách věčně.

   
  1. Také děkuji za zkušenosti. Možná že by malému vyhovovaly právě co největší kusy (soudě podle toho rohlíku a křupek). Umím si celkem představit, že dítě, které po mixované kaši dostane něco, v čem jsou kousky, najednou neví, co s tím, a dáví se. Zkuste třeba domácí hranolky a k tomu pečenou/dušenou zeleninu na stejně velké kousky. Na skleničkách určitě věčně nezůstane :)

    
 3. to je taky zajímavé:-) to já si od počátku příkrmy dělám sama a malý baští všechno, zatím:-) a ty kousky….on to má nejradši rozmixované do hladka..když jsem to zkoušela s drobnými kousky nebo ne tak do hladka tak to nechtěl, asi si s tím neumí ještě poradit a jídlo ho baví i když ho krmím…no když si to dělám tak to taky chutnám a samozřejmě proto abych věděla jak je to teplé než mu to dám a chutná to i mně samotné…

  ale například malý od sestry domácí příkrmy vůbec nechtěl, jí jen kupované

   
  1. Mně se líbí, jak je v tomhle každé dítě naprosto jiné :) Některé chtějí jen skleničky, některé jen domácí, některé rovnou kousky, některé mixované až do roka či déle, jiné najednou v pohodě na BLW (celý velký kus jídla do ruky a dítě si ukousne jen to, na co stačí). Nejdůležitější je stejně to, když jim chutná a jedí :)

    
 4. Já na začátku začala mixovat poctivě. A malý sice jedl, ale nějak mu to teklo z pusy zase ven. A tak jsem přišla na to, že podusit/povařit/upéct do měkka a rozmačkat vidličkou je to pravé. Některé věci také jí vcelku. Pečené batátové hranole, mrkev v páře nebo syrovou okurku, jablka a banán. Ale protože ještě nesedí, je to šílenost. Už se ale o sed pokouší, takže jakmile bude mít vlastní stoleček (už se na něj třepe v komoře), budu mu dávat vcelku mnohem víc věcí. Stejně mi lžičku bere z ruky a chtěl by se krmit sám. Jediné, co do něj budu muset narvat já a nemilosrdně, jsou léky. Ale to je pěkně nacvičené, neboť je bere od 2,5 měsíců. Kupovanou skleničku jsme měli celkem 3x, vše bylo DM Bio a vše jen 100% ovoce (jablko-hruška, gdoule-hruška-banán, dýně). Naštěstí není vybíravý a chutná mu fakt všechno a já docela úspěšně bojuju proti babičkám a jiným, kteří by mu chtěli dávat věci, na které má ještě čas (i když oni do nás rvaly rohlíky už na 3 měsících a těžko se jim chápe, že opravdu rohlíky ne).

   
  1. Jojo, babičky to myslí dobře, chtějí dítěti dopřát a pak se strašně diví, když řekneš ne, to známe :) Taky jsem četla už od víc lidí, že mačkané vidličkou je výrazně lepší než mixované, že si pak děti rychleji zvykaji na kousky.
   A ovocnou přesnídávku teda občas koupím ještě teď, ale to je prostě na chuť / do jogurtu :)
   Tak ať dál pěkně jí! :)

    

Napsat komentář