montessori-v-kuchyni

Jak zabavit dítě nejen při vaření

Jak zabavit jedno dítě, když je potřeba uvařit? Jednoduše. Menší miminka (tak do cca 6-9m) budou se zájmem sledovat, co děláte. Větší miminka a čerstvá batolata (tak do 18-21m) si vystačí s tím, že jim dáte možnost hrát si s dostupným nádobím. Ti starší si mohou pomalu začít sami všechno zkoušet. Tak to alespoň děláme a funguje to perfektně. Vést dítě k samostatnosti je důležité a nemusíte čekat, až mu bude 5, 7, 10 let. Je to přirozený vývoj v souladu s konceptem kontinua i s Montessori pedagogikou, jak jsem nedávno zjistila.

Děti chtějí pomáhat, chtějí být ve středu dění, chtějí se učit nápodobou, chtějí si všechno vyzkoušet. Myslet si, že dítěti nejlépe prospějí jeho vlastní hračky a že dospělácké činnosti by ho nudily nebo že je na všechno ve 2, 3, 4 letech ještě malé, je mylné. V tomto článku najdete tipy na aktivity v kuchyni pro děti od cca 18-21 měsíců.

Míchání

Vlče se mnou míchá všechno možné už hodně dlouho. Nejdříve si to nacvičoval v prázdných mísách, později jsem mu svěřila těsto na bábovku. Připravuje tak se mnou kdeco:

  • míchá kaši v mléce a já mezitím krájím ovoce, které do ní přidáme;
  • míchá tvaroh se sirupem, než ušlehám šlehačku na domácí pribináček;
  • když děláme zeleninové placky, rovněž míchá to, co přidávám do mísy;
  • a míchá se mnou i těsto na nějakou tu sladkou dobrotu.

Montessori aktivity v kuchyni - míchání těsta

Krájení s dospělákem

Než jsem malému svěřila (příborový) nůž do ruky, aby si nakrájel svačinu, krájel se mnou na základě vlastního zájmu zeleninu. Držel nůž za rukojeť spolu se mnou a krájeli jsme oba.

Příprava svačinky – krájení, loupání

Dítě si může samo nakrájet ovoce ke svačině, třeba jablko či hrušku (oboje po vyndání jádřince), banán nebo kiwi (oboje po oloupání). Zábava je to na pár minut, ale i tak mezitím stihnu něco udělat :) Další zajímavou činností, která vydrží na delší dobu, je třeba loupání mandarinky, takto mi malý dnes pomáhal při přípravě ovoce na odšťavnění.

Montessori aktivity v kuchyni - krájení
Montessori aktivity v kuchyni - loupání

Třídění příborů

Nácvik úklidu a zábava na dlouhé minuty, když už ho pomáhání při vaření omrzí.

Montessori aktivity v kuchyni - třídění příborů

Přesypávání pomocí nástroje

Malý toto nacvičoval pár týdnů s těstovinami z filcu. Před pár dny jsem mu dala možnost si nabyté zkušenosti vyzkoušet přímo v kuchyni s pohankou. Využít lze samozřejmě kdeco – rýži, čočku, hrách, fazole, těstoviny, mouku, krupici,… Cvičí se tím jemná motorika i soustředění (donést tu lžíci až nad druhou misku a přitom neřešit, co se okolo šustne, to je pro batolata vážně výzva).

Montessori aktivity v kuchyni - přesypávání

Třídění surovin á la Popelka

Stačí smíchat dvě suroviny o větších kouscích (třeba fazole a těstoviny) a nechat dítě, ať je roztřídí do dvou misek.

Strouhání

Stejně jako u krájení spíše nácvik strouhání. Vlče fascinují struhadla, kousek suchého chleba se najde vždycky a malý může zkoušet.

Montessori aktivity v kuchyni - strouhání

 

Pomáhání při pečení

Kromě míchání těsta mohou už takto malé děti pomáhat válet těsto, vykrajovat, potírat těsto rozšlehaným vajíčkem, atd.

 


A jak se zabaví v kuchyni vaše malé děti? :)

A jak ty starší?

Kam dál:

 

Napsat komentář