Dřevěné kostky

Dřevěné kostky a čerstvé batole

Mám ráda dřevěné hračky a dříve jsem žila v příjemné iluzi, že ani jiné hračky doma mít nebudeme. To se samozřejmě nepovedlo. Každá nová dřevěná hračka je však oproti těm plastovým a textilním vítána s velkým nadšením, zejména mnou.

Před několika měsíci (dokonce snad před koncem minulého roku) jsem koupila malý vozík s 34 barevnými dřevěnými kostkami (Woody). Syn byl tehdy na takovou hračku ještě hodně malý a kostky používal pouze jako kousátka. Uklidila jsem je proto z jeho dosahu a čekala na vhodný čas. Po dalších dřevěných kostkách jsem přesto pokukovala dál, protože na nějaké velké stavění 34 dílků nestačí. Čekala jsem s koupí docela dlouho, neboť jsem věděla, že syn by ještě nevěděl co s nimi. Nedávno už mi to ale nedalo a objednala jsem kbelík kostek (Bino), který je díky víku s otvory možné použít i jako vkládačku a kostky velikostně odpovídají těm dříve zakoupeným. Na krabici se sice píše 18m+, avšak mezi rokem a rokem a čtvrt už u nás nastal čas, kdy si s kostkami vyhrajeme (ano, opravdu všichni :)).

Co s kostkami v období cca 12 – 15 měsíců?

 • Mámo, táto postavte mi něco
  Dřevěné kostky a batoleSyn od cca 4. měsíce miluje bourání věží ze všeho možného. Věděli jsme tedy, že ani u dřevěných kostek to nebude šlápnutí vedle.
  Synova momentálně velmi oblíbená činnost je následující hra – podá mi kostku, já ji někam umístím. Když se mu to líbí, podá mi další, když ne, kostku si vezme a opětovně mi ji strká do ruky. Pokud část stavby nebo i jedna jediná kostka spadne, syn rozmetá zbytek všude okolo a můžeme začít znovu :) I dospělák se musí učit trpělivost, držení nervů na uzdě a zejména jemné motorice, že… :)

 

 • Vkládačka - dřevěné kostkyVkládačka
  Okolo roku se hodně dětí začíná rádo potýkat s různými vkládačkami. Dřevěné kostky v krabici s děrovaným víkem jsou dobrou formou této hračky (žel i zde je možné některé tvary procpat jinými otvory).
  U našeho syna je to dokonce jediná forma, se kterou si často hraje, ty plastové ho neberou vůbec, dřevěný náklaďák se zvířaty jen občas.

 

 • Další
  Dřevěné kostky na tatrovceNácvik úklidu – vytváření asociace dávání/házení všech kostek zpět do krabice s pojmem úklid (u nás zatím bez valného úspěchu :))
  Přemisťování – do kyblíku přes víko, do kyblíku bez víka, z kyblíku ven, na tatrovku, do jiné krabice,… možností je spousta.
  Vožení na tatrovce – náklaďák by přeci měl vozit náklad.
  Kombinace s jinou stavebnicí – osvědčila se nám zvířata z dřevěného náklaďáku, která na vznikajících stavbách bez problémů stojí.

Co s kostkami v období po cca 15. měsíci? (mimo výše uvedeného)

 • Barvy a tvary
  Syn začíná pomalu chápat, že věci mají různé barvy. Postupně jsem mu začala věci pojmenovávat doplněné právě o barvu, jakou mají. Dřevěné kostky je možné použít i pro třídění podle barev, tedy i pro jejich učení. Totéž platí pro tvary. S touto aktivitou právě začínáme a syn se už občas chytá :)

 

 • Jemná motorika, aneb stavění
  Syna nedávno začaly hodně bavit velké „lego“ kostky a přišel na to, jak se na sebe skládá Lego Duplo. Učí se samozřejmě nejčastěji nápodobou, takže už se snaží dřevěné kostky stavět na sebe i sám podobně, jako jsme mu to tolikrát předváděli. Chce to jistou dávku trpělivosti a zejména ovládání rukou a prstů tak, aby vznikající věže nespadly po dvou prvních kostkách. Výborné cvičení na jemnou motoriku.

 

Dřevěné kostky - barvy Dřevěné kostky - tvary Dřevěné kostky - jemná motorika


Máte doma nějaké dřevěné kostky?

Jak si s nimi hrajete?

Kam dál:

 

2 komentáře: „Dřevěné kostky a čerstvé batole

 1. Soptíček dostal ke svátku dřevěný autobus, do kterého se mohou dřevěným kladívkem zabouchávat špalíčky nebo šroubovákem zašroubovat, připevnit matkami. Je to celé dřevěné a evidentně skvělý dárek.
  Ovšem absolutní top je tanec u klavírku s plyšáky, tam je vášeň naprosto evidentní, tančí Soptík, tančíme všichni a musíme tančit né kolektivně, ale každý se svým plyšákem…

   
  1. Dřevěné hračky jsou prostě nejlepší, už bude koukat primárně jen po nch :) A zatloukačka je výborný vynález, máme doma taky jednu – dřevěnou, sice obyčejnou jen na zatloukání, ale úspěch má :)
   Jé, tancování musí být fajn, to u nás nepůjde, neboť rodiče mají absolutní hluch a umí tak maximálně pohazovat hlavou do rytmu black metalu ;)

    

Napsat komentář