Knížky pro nejmenší

Čtení pro nejmenší, aneb kde je/najdeš/ukážeš?

V článku Tipy na dárky k 1. narozeninám jsem slibovala článek s našimi knižními oblíbenci. Knížky a leporela si se synem prohlížíme už od jeho 4 měsíců. Co si to vlastně ukazujeme, jej však začalo pořádně zajímat až v roce. Prohlížíme si teď jednu knížku za druhou, ukazujeme si a pojmenováváme zvířata i věci a já každou chvíli pokukuji po nových leporelech, která by se nám pro tuto aktivitu hodila.

Kde je pejsek? Ukážeš mi kuře? Najdeš žábu?

Stačilo tak málo – navést syna, jak má ukázat na konkrétní kresbu, když mu položím jednu z uvedených otázek, a výsledkem je jedna z nejoblíbenějších činností za poslední měsíc a půl. Denně spolu nad knihami trávíme nejméně hodinu času.

Během dvou tří týdnů si naše roční batole zapamatovalo přibližně 15 zvířat a věcí. Každý týden si zapamatuje 5-10 dalších. Jakmile je umí bezpečně poznat, sám se ukazováním ptá po dalších.

Dětské knihy a leporela Dětské knihy a leporela Dětské knihy a leporela
 

Nedávno také začal chápat, že věc či zvíře téhož jména může pokaždé vypadat trochu jinak.

U zvířat rovnou předvádím, jaké dělají zvuky (pokud je znám a pokud nějaké dělají) a občas přidám nějakou další souvislost (např. že to za pejskem je psí bouda, ve které pejsek bydlí apod.).

Jakmile se naskytne příležitost, snažím se synovi zvířata a věci ukázat i v trojrozměrném světě, aby si tam vytvořil asociaci. Zrovna včera mi venku ukazoval auto, dům, strom a kaluž :) Zejména z tohoto důvodu nemám ráda moderní umění v dětských knížkách. Žába má vypadat jako žába, ne jako zelený patvar bez předních nohou. Kůň má mít přirozenou barvu, ne růžové puntíky na zelené srsti.

Dětské knihy a leporela
 

Naše oblíbené knížky/leporela

Zde proto uvádím seznam knížek, které patří mezi naše oblíbené. Obrázky jsou doprovázeny převážně veršovaným příběhem, jehož poslech můj syn upřednostňuje před dlouhým textem.

Knížky pro nejmenší> Krtek ve všech podobách

 • Krtek a kalhotky
 • Jak Krtek cestoval
 • Krtek a medvědi
 • Jak Krtek zachránil zajíčka
 • Hledáme s Krtkem
 • Počítáme s Krtkem
 • Krtek a kouzelná slovíčka

Knih s Krtkem je opravdu hodně a naše sbírka Krtků se pomalu rozrůstá. Mám pro ně slabost, poněvadž jako první knihu jsem ve svých 3 letech rovněž dostala právě Krtka.

Všechny tyto knihy se pro čtení a ukazování hodí (jen v Krtkovi a kalhotkách je více textu, což mého syna nebaví – na rozdíl od jiných knih mu to nesmím celé předčítat).

Knížky pro nejmenší> Další knihy s kresbami pana Milera

 • Kuřátko a obilí
 • Moje štěně
 • Posmíval se konipásek

Kuřátko a obilí jsem se vzhledem k četnosti čtení naučila rychle nazpaměť. Syna velmi baví na každé stránce hledat a ukazovat ono kuře.

Knížky pro nejmenší> Ladovy obrázky, lidová říkadla

 • Krásné české písničky
 • Říkadla a Lidová říkadla
 • První říkadla pro nejmenší

Ladovy kresby mám ráda. I tyto malůvky se k naší aktivitě hodí. České písničky se zase snažím i krákorat (zpěvem se to neopovažuji nazývat, i syn se mi občas směje). Na fotce chybí ještě jedna větší kniha, a sice První říkadla pro nejmenší, která rovněž obsahuje pěkné ilustrace (je to tato).

> Knížky plné zvířat

 • Knížky pro nejmenšíNa louce a u vody
 • V našem lese
 • Na tom našem dvoře
 • Zvířata
 • O pejskovi ze zahrádky

Knížka s Ladovými zvířaty je pěkná pro názorné jednoduché vyobrazení domácích zvířátek. Ty ostatní vyšly pod nakladatelstvím Ing. Martin Čemus. Obsahují opravdu vyvedené kresby zvířat z naší přírody. Sháním ještě novější vydání Na tom našem dvoře, které mi tak nějak zmizelo pod rukama… Na fotce chybí ještě knížka O pejskovi ze zahrádky, kterou syn dostal jako jednu z prvních a líbí se nám oběma.

Co mě moc nenadchlo

Snažila jsem se sehnat ještě nějakou pěknou knížku o městě a o strojích, přece jen i toto patří i dnešnímu běžnému životu. Knížka Prvních 100 dopravních prostředků mě žel nijak nenadchla, protože obsahuje typy aut, které jsou u nás k vidění jen zcela výjimečně (americký vzhled sanitky, kamionu, hasičů, autobusu, metra; rychlovlaky na jedné koleji). Se synem si ji však prohlížíme i tak. Mnoho vozidel a strojů má univerzální vzhled a proč ho neučit, že jinde jezdí ta samá vozidla s trošku jiným vzhledem.

Taková knížka by se mi líbila s fotkami vozidel evropského typu. Máte-li nějaký tip, sem s ním :)

Které knížky pro tuto aktivitu naopak nedoporučuji?

Děti mají úžasnou představivost, o tom vůbec nepochybuji. Miminku, které se na obrázcích setkává s novými zvířaty a věcmi, ale nebudu motat hlavu nesmyslnými vyobrazeními. Nově nakupované knihy pečlivě zkoumám, takže jsem se spálila pouze jednou. Následující dvě mini leporela opravdu pro tuto aktivitu s malými dětmi nedoporučuji (vlastní foto nemám, syn si z těchto leporel udělal s mým svolením kousátka a knížky skončily kdovíkde):

 • Zoo 1 (na fotce jsou jen ta hezčí zvířátka)
 • Zoo 2 (na fotce je vidět i ta děsná „žába“)

Čtete si s dětmi? Kdy jste s tím začali?

Praktikujete s miminky/batolaty tuto aktivitu?

Máte nějaké tipy na dobrá leporela?

Kam dál:

 

10 komentářů: „Čtení pro nejmenší, aneb kde je/najdeš/ukážeš?

 1. Knížky náš raubíř miluje. Hlavně otáčení stránek 😀 S pojmenováváním teprve začínáme, protože do teď ho obrázky moc nezajímaly a jen zběsile listoval.

   
 2. Máme doma skoro ty samé:D a ještě fůru pohádkových, které zatím moc nefrčí. Taky toho z knížek hodně pochytila, nejradši máme se zvířátkama, to se naučila rychle i spoustu zvuků zvířat. Už se ale těším až u toho vydrží dýl a budu jí moct číst celé pohádky a ne jen krátké říkanky, které už umím nazpamět:D. Ještě se nám čirou náhodou dostala do ruky knížka Angličtina dětem (http://www.databazeknih.cz/knihy/anglictina-detem-english-for-children-204583) a tu miluje. Ne že bychom se učili anglicky, ale je tam právě spousta obrázků, vždycky na nějaké téma, jídlo, zvířata, věci v domě, dopravní prostředky a na tomhle se právě krásně trénovalo „kde je, ukaž“ nebo teď už ukazuju já a ona pojmenovává.

   
  1. Jé :D Já se právě bojím, že mě ty říkanky časem fakt omrzí, proto už teď hledám stále nové knížky, takže díky za tip! :)

    
 3. Náš malý knížky miluje a jsem za to fakt ráda. Já když byla malá, tak jsem si moc nepotrpěla a pak mě rodiče do čtení nutili a to byl konec. Lásku ke knihám jsem sama objevila až na střední. Máme doma jen pár knih, zatím všechny darované. Oblíbil si Jak to žije na farmě, i když je až pro děti od 3 let, ale vesele v ní listoval už jako kojenec. Kupodivu neotrhal okýnka, až časem. Začali jsme v jeho 4. měsících, nejprve s Krtkem, ale to moc úspěch nemělo. Nejvíc teď frčí Kdo bydlí v Zoo, V lese, Na statku a V zahradě. Všechny leporela jsou od Svojtky. Mají otevírací okýnka a to ho dost baví. Já mám problém, že mně se většina knih nelíbí vizuálně a nemůžu se na to koukat:) Tak stále hledám něco atraktivního a vkusného. Teď nám kamarádka dala knihu Mouk, ta je parádní! Ale taky spíš pro větší děti.

   
  1. To je dobře, že malý také miluje knihy. Snad mu to zůstane! :) Děkuji za tipy. Také se mi právě většina knih vizuálně nelíbí a už vůbec nemám pochopení pro moderní kresby, ze kterých není poznat, co na nich je. Od Svojtky se něco líbí, něco ne (většinou najednou v jedné knize). Zmiňované tituly to potvrzují. Nevím, zda se jedná o různá vydání stejné knihy, ale pod stejným názvem se skrývají dvě různé. Jedny se mi líbí (a nejspíš brzy přibudou v naší knihovničce), druhé ne :)

    
 4. Ladovy knizky, tak ty mam take rada! Rozu konecne krom zvirat zacly zajimat i lide a rikanky a chvilku vydrzi poslouchat co se pise a cte, takze ty u nas ted take frci ;)

   
  1. To je dobře, malý teď zas má období, kdy ho říkanky moc neberou, ale doufám, že na ně ještě bude mít někdy chuť :)

    
 5. Tyhle knížky od Lady, Krteček apod jsme taky měli , když byly děti malé. Na nich jsme se učili mluvit, pojmenovat zvířátka i barvy apod. Pamatuju si, jak můj ( dnes 15 letý ) synovec dostal od svého otce leporelo určené evidentně pro nejmenší děti. Vyvedené v krásných barvách , na obrázcích dopravní prostředky. Když jsem rozevřela knížečku, že mu ji ukážu, vybaflo na mně slovo WINDSURFING. Myslela jsem že omdlím. Roční dítě, které sotva zvládalo slova jako máma, táta, bába, ham apod. by mělo vyslovovat tak těžké slovo, se kterým mívá často problém i dospělý. Přitom knížečka nesla hrdý název,PRVNÍ SLOVA.

   
  1. Neuvěřitelné, fakt nechápu, kdo tohle vymýšlí. Často bývají knížky jen přeložené z jiného jazyka, ale i tak pochybuji, že se windsurfing i anglicky mluvící učí jako jedno z prvních slov.

    

Napsat komentář