batole-prace-v-domacnosti

Batole a běžné činnosti v domácnosti

Batolata mají potřebu být součástí života dospělých. Kdysi jsem o tom četla v Konceptu kontinua a nedávno jsem zjistila, že stejný princip zohledňuje i montessori přístup. Nicméně to není nic objevného. Kolik z vás například s velkým nadšením rádo mylo nádobí ještě ve školce? :)

Vlče běžné činnosti a práce dělá s opravdovým nadšením. Vydržel by u nich klidně půl dne i více. Nevím, do kdy mu to vydrží, ale trvá to už několik měsíců. V tomto článku přináším pár praktických tipů z našeho zaběhnutého pořádku, jak malým dětem umožnit pomáhat dospělým v každodenním životě. Věk je čistě orientační, záleží na aktuální zručnosti a zájmu dítěte.

Prádlo do pračky, do sušičky, ze sušičky (od cca 18 měsíců)

 • Máme vrchem plněnou pračku, takže to je pro malé děti docela složité, vyndávání prádla ven je prakticky nemožné. Co však i dvouleťák (či mladší dítě) zvládne, je na vkládání špinavého prádla z koše, který má ve vyhovující výšce. K pračce si sám přisune stupínek, aby tam dosáhl.
 • Jakmile vyprané prádlo vyndávám zpátky do koše, už otevírá sušičku a sápe se po koši, aby mi dal jasně najevo, že tohle jde udělat on. Pokud pojme podezření, že mu to nechci svěřit, zakřičí si ;) Pokud máte pračku s předním plněním, můžete nechat dítě, ať prádlo i vyndá.
 • Suché prádlo zase vyndá do koše a pak mi ho ještě podává při ukládání do skříně. Někdy mi pod nosem ukradne celý koš i s prádlem a sám ho odnese ke skříni ;) Když se pere a suší jeho oblečení, uklízí si ho do své šuplíkové skříně (ještě ho neskládá, ale ví, kde má co své místo).

Batole a činnosti v domacnosti

Věšení prádla (od cca 24 měsíců)

 • Věšení drobných kousků oblečení nebo třeba hadříků je skvělé cvičení jemné motoriky a koordinace několika pohybů. S malým nemáme moc příležitost, ale chci ho nechat si to alespoň vyzkoušet.

Úklid čistého nádobí z myčky a špinavého zase do myčky (od cca 21 – 24 měsíců)

 • Domyje myčka a jde se uklízet :) Malý mi nejdřív jen podával věci, později začal ukazovat, kam patří, a nedávno je začal sám odnášet na příslušné místo.
 • Mezi oblíbené patří zejména třídění příborů (které si už před mnoha měsíci trénoval „nanečisto“, psala jsem tu), věšení vařeček a naběraček na háčky (rovněž výborné motorické cvičení!) a úklid talířů, kdy si musí vylézt na schůdky, ze schůdků na linku a důležitě vše rovná do polic. Samozřejmě pouze pod dohledem, sám by na linku nevlezl.
 • Špinavé nádobí se zase učí automaticky odnášet rovnou do myčky, i to ho baví.

Batole a činnosti v domacnosti

Obsluha spotřebičů pod dozorem (od cca 24 měsíců)

 • Jakmile je třeba pustit naplněnou myčku nebo sušičku, ukážu malému, co zmáčknout a on to (velice důležitě) zmáčkne. S podobným nadšením se mnou drží ruční mixér při šlehání šlehačky a zapíná rychlovarnou konvici.
 • Nevím, zda to je tím, nicméně od doby, co dovoluji Vlčeti zapínat se mnou myčku, sušičku a konvici pokaždé, když ji zapnout potřebuju, nestalo se, že by na tyto přístroje (nebo nějaké jiné) sahal bez dovolení.

Pořádek v hračkách – úklid hraček (od cca 18 měsíců)

 • Dítě se v dobře zorganizovaném prostředí, kde má každá věc své místo, nejen lépe orientuje, ale má také větší snahu tento prostor udržovat uklizený. Tedy částečně :)
 • Uklízení a pořádek v hračkách jsme zavedli krátce před druhými narozeninami malého (více v článku Boj s nepořádkem a velkým množstvím hraček). Malý od té doby uklízí, ale -. Ale spočívá v tom, že to bere jako další zajímavou činnost v průběhu dne, není to tak, jak se mnohdy dočítám u montessori článků, že by vyndal jednu věc, věnoval se jí a zase ji pak uklidil. Vyndá jich pět (za 5 minut, často mu v tom nestíhám zabránit) a uklízíme je potom společně. To funguje.
 • Co rovněž funguje skvěle, je to, že ví, kam má co uklidit a kde to také vždy najde.

Umývání skříněk, stolu, linky (od cca 18 měsíců)

 • Doplňující práce v kuchyni – během vaření společně uklízíme linku, po jídle či před ním, uklízíme a umýváme stůl.
 • Během většího úklidu malý umývá skříňky buď se mnou, nebo během toho, co já dělám něco jiného, co by dělat nemohl.

Batole a činnosti v domacnostiZametání, vytírání (od cca 24 měsíců)

 • Vlčeti jsem pořídila vlastní kyblík, mop, smeták a smetáček s lopatkou od Viledy ve velikosti ideální pro dvouleťáky. Na dobrý tip na vybavení pro malé děti jsem narazila u Kakaové Vafle, ale nakonec jsem sáhla po stejné značce, ale jiném modelu (za poloviční cenu). Od té doby Vlče zametá a vytírá se mnou, na koordinaci pohybů při práci se smetáčkem a lopatkou jistě také brzy dojde :)

Vyndávání nákupu z tašek (od cca 18 měsíců, možná i dříve)

 • Na tom není co popisovat, prostě další činnost vhodná ke spolupráci :)

A jak to máte s batoletem doma vy nebo někdo ve vašem okolí? :)

Kam dál:

 

14 komentářů: „Batole a běžné činnosti v domácnosti

 1. Skutečný čas malin nezralých !
  Verunko, zrovna včera jsem si říkala, jak mne celé to uklízení zdržuje od života, kdybych to tušila, nikdy bych se do toho v dětských letech nehrnula. Jako děti jsme naivní a ženeme se do světa dospělých.
  Je fajn, že se děti vedou k práci, vyznávají jiné hodnoty a váží si jich. Těším se na tvoje postřehy tak za deset let…

   
  1. Vyznívá to, jako bych ho do toho nutila, ale ony děti jsou v tom, co dělají dospělí, opravdu spokojené, chtějí dospělé napodobovat, chtějí si to, co dělají, samy vyzkoušet. Až ho to přestane bavit, tak ho nutit nebudu. Očekávám ale, že tyto činnosti bude brát jako součást života, že třeba to nádobí bude do myčky dávat automaticky apod.
   Přijde mi, že nás jako malé nenechali na nic sáhnout, nic si vyzkoušet a o pár let později to po nás chtěli jako domácí povinnost.
   Sama jsem zvědavá, jak to bude pokračovat :)

    
 2. Omyl, nevyznívá, naopak…
  Já jsem svou dceru nechala přirozeně dělat vše se mnou, včetně vaření, pečení a neměla pak problém, neměla jsem ho ani já, šlo to u nás celkem bez problémů.
  Její partner měl v dětství i dospělosti svou osobní posluhu, svou matku. Nic po sobě neuklidí, chová se jako paša. Je mi dcery líto, ale to musí ona si zjednat ve svém vztahu, nepřísluší se do toho zasahovat.
  A zde je přesně rozdílný pohled nás matek do problematiky, takže nic nevyznívá negativně, naopak.

   
  1. Tak to jo, už jsem vážně přešlá vedrem…. Tohle je, myslím, moc pěkný příklad ze života.

    
 3. no Šakalíkovi je skoro rok…a s tím prádlem bych to mohla zkusit protože teď má období když všechno odevšud vytahuje přemisťuje a krámuje tak možná by ho to vytahování prádla bavilo:-) akorát se obávám že by to házel všude okolo
  když mám totiž koš s plenkama na zemi tak mi je hází ven a pak zas do koše a tak:)

  ale určitě bych chtěla aby byl se mnou v kuchyni a „pomáhal“ protože už ted tam se mnou je když vařím atd atd a když bude větší tak mu dám něco bezpečného na pomáhání

   
  1. Určitě zkus, oni jsou ti malí strašně spokojení, když můžou dělat to, co dospělí :) Pokud na to bude moc brzo, tak to prostě dělat nebude a začne s tím později :)
   Mně se malý motal v kuchyni snad od chvíle, kdy za mnou dolezl (jinak byl s mužem ve vedlejší místnosti), bral si nádobí a míchal si svoje nebo si hrál s cibulí :D Někdy po roce a čtvrt mu to přestalo stačit a začal se mnou míchat doopravdy :)
   Před časem jsem psala pár tipů do kuchyně, ale to je asi taky spíš pro trošku starší, tak od roka a půl :) http://mama.veruce.cz/jak-zabavit-dite-nejen-pri-vareni/

    
 4. Ja plne súhlasím že dieťa treba viesť aj k tomu, že poriadok sa neurobí sám, jedlo sa nenavari samé. A obzvlášť chlapcov, ktorí to v dospelosti berú ako samozrejmosť a žene absolútne nepomôžu ani ň. Môj Ošo je celý hrrr do umývania riadu, polievania mojich polomrtvych byliniek, vysávania a prania, pripravovania rannej kaše. A hoc je pravda že sama by som to všetko mala oveľa rýchlejšie, nechám ho nech mi pomáha. Ak ho to nenaučím teraz, už nikdy a nevesta ma veru nepochváli. Ja mám doma chlapa ktorý aj navarí aj poprace aj si inú robotu zastane. Tak prečo náš syn mal byť iný? Na kamaratkach ktorým muži nepomáhajú vidím, ako vyhadzujú deti z kuchyne a od práce lebo to chcú mať všetko raz dva hotové. Deti chodia dávno do školy a nevedia si natrieť chlieb s maslom.
  Nemyslím si že je to týranie dieťaťa, Ošo to zatiaľ robí rád, zaujíma ho všetko čo sa okolo deje a učí a hraje sa pri tom. Čas trávime spolu. A najväčšiu radosť má vtedy keď vidí ako mi chutí káva ktorú sme spolu uvarili. O pár rokov bude radosť prichádzať domov, kde ma už káva bude čakať.

   
  1. Ten společně strávený čas se mi na tom hodně líbí. Vnímám úplně jinak to, když uklízíme spolu, než když jsem jako malá dokola slýchávala „Ukliď si/Ukliď to“. A malý se taky pěkně naštve, když ho při jeho práci chvíli nesleduju :D
   Děti, co si neumí ve škole namazat chleba, asi nebudou výjimkou… Ale co mě zarazilo úplně nejvíc, tak žáček prvního stupně, který se neumí obléct a čeká, až si pro něj po škole přijde rodič a pomůže mu. Mám to z doslechu, prý to není ani první, ani druhá třída a je zcela zdravý. Čuměla jsem.

    
 5. Já teda tříleťáka nádobí skládat do myčky nenutím, on se totiž rovnou žene ke dřezu :-D Nedávno jsem ho a jeho roční sestru přiměla leštit skříň a cítila jsem se z toho trochu nesvá, ač jsem viděla, že to těm dětem dělá radost. Tak děkuji za zajímavý článek. :-) Já se polepším a nechám děti dělat víc věcí. :-)

   
  1. Však jak píšu – je to o aktuálním zájmu (a zručnosti) dítěte, já malého taky nenutím :) Dokud to malé děti baví, není to žádné nucení, je to činnost, která jim něco dává a naplňuje jejich potřebu být součástí života dospělých :)

    
 6. Moc hezký článek, je to super, že máte takový přístup. Děti pomáhat doma baví, odmalička, někde jsem četla, že mají rády i pořádek, ale když je někteří rodiče pořád odhání, tak zájem ztratí a už třeba nikdy ho mít nebudou a to bohužel ani v dospělosti.
  Máte správný přístup, vidím to u přítelova syna, ten byl odmala vychovávaný naopak, máma za něj všechno dělá i dodnes, my jen doufáme, že ho do čtvrté třídy ráno snad ještě sama neobléká, až tak to totiž je blbý:( a on v devíti moc věcí doma neumí udělat a hlavně ani nechce pomáhat, doma ani na zahradě ho nic nebaví, ale přitom se třeba rozbrečí u nějaké činnosti, že je blbej, že to neumí (a to mu to samozřejmě nikdo neříká ani nijak nekomentuje a nedává najevo, má to sám od sebe)..to i kdyby se měli děti do domácích prací od mimina nutit, tak to je stokrát lepší, než když pak takhle starší si v ničem nevěří, protože ho k ničemu doma nepustili a tudíž toho fakt moc neumí..no a pak když je navíc třeba tábor v létě, tak je taky mimo, že neví co a jak, takže za mě to je fakt důležitý nechat je se vším pomáhat a učit je odmala, jak se to správně dělá, děti to baví, jsou nadšené a mají mnohem větší sebevědomí.

   
  1. Děkuji za krásný a přínosný komentář. Doufám, že to dělám správně, ale on to stejně nakonec ukáže čas ;)
   Ten případ, který popisujete, je ale smutný. Snad to kluk dožene a naučí se brzy vše, co ho trápí, že mu to nejde.
   (A omlouvám se, že odpovídám až nyní, jsem teď na internetu jen chvilkami).

    
 7. Máme to doma nastavené stejně, kluci my pomáhají se vším pokud teda chtějí a většinou jo. Pomáhají i s vařením -loupají česnek, umývají brambory, trhají rohlík do sekané, apod….

   
  1. To je fajn :) Já jsem zvědavá, jak to bude dál u nás, zatím pomáhá se vším a chce, jen těžko odhadovat, jak dlouho mu to vydrží.

    

Napsat komentář