19. měsíc, aneb písmenka a kraťasy

Batole - 19. měsíc Zvládli jsme s Vlčetem další flákací dovolenou u jedněch praprarodičů, stihli pár výletů a hlavně jsem se po dvou letech dostala na koncert, ba co více – hned na dva koncerty (venkovní samozřejmě, z toho jeden bez techniky, takže to o uši opravdu nebylo) a living history akci. Chvílemi to s tím uvztekaným batoletem bylo náročné, ale většinou stačí nemít přehnaná očekávání a vyjde to :) Mimoto jsme s malým po roce znovu stanovali a byl z toho tak nadšený, že si to plánujeme ještě do zimy párkrát zopakovat.

To nešťastné období bojkotování nočníku už pominulo (to musím zaklepat!), takže se opravdu vyplatilo nevyměknout a k plenkám se nevracet. Kdybych se k nim znovu uchýlila, je klidně možné, že se jich nezbavím/e ještě klidně půl roku. Naopak se malý naučil sám si sedat na nočník. Když potřebuje, téměř mě k tomu nepotřebuje :) Tedy v případě, že na sobě nemá kalhoty/kraťasy, ty si ještě neumí sundat. Zato si je ale umí obléknout.

Mezi jeho oblíbené hry patří nově právě oblečení. Zkouší si na sebe (pravda všechno pouze na nohy) oblékat všechno, co je po ruce. Přitom si nechává říkat, co je které oblečení zač (včetně barev). Snaží se i obout (což mu však pochopitelně ještě moc nejde).

Jednoho dne nás dost překvapil, když začal ukazovat na obrázcích krom zvířátek a barevných koleček i písmena. Pár si jich už pamatuje. Mám dojem, že nás to dítě dříve či později přechytračí.

Batole - 19. měsíc Batole - 19. měsíc Batole - 19. měsíc

Mluvit se mu moc nechce, vystačí si se slovem táta (=táta, toto, tamto, tady, teta, tráva, kráva a pár dalších slov) a nene, nicméně před pár dny začal se stejným zájmem říkat kytka.

Vedle osvědčených hraček (lego, plyšáci, knížky, vybavení kuchyně, hasiči) se začal zajímat o koberec s vyobrazení města. Rád si jezdí s autíčky po silnicích (nedávno ho autíčka ještě moc nebrala) a nechává si pojmenovávat, co na něm vidí.

Občas se mnou vaří, nechávám ho míchat těsto nebo kaši. Baví ho to a hodlám ho v tom podporovat. Rád láduje pračku špinavým prádlem a to vyprané mi podává k pověšení. Všechno už jí sám a drží lžičku tak, jak se lžička držet má, ne jako prase kost :)

Jo a venku se mnou dobrovolně chodí za ruku, ještě nedávno jsem ho k tomu musela nutit (tedy jen při přecházení silnice). Nosím ho už převážně jen na delších trasách, a to na zádech nebo na ramenou, jinak většinu procházky zvládá po svých.

Kam dál:

 

8 komentářů: „19. měsíc, aneb písmenka a kraťasy

 1. Hezky! S tim nocnikem je velky sikula! U nas je to stale uspesnost 50 na 50 s tim ze pojistku plinu vetsinou ma, pac nemam na uklid nehod vetsinou nervy… libi se mi ze je s nima cim dal tim vetsi zabava, co?

   
  1. Jo, to uklízení nehod je o nervy, to znám moc dobře, tak snad se brzo poštěstí i přes plíny ;)
   Jinak je až neuvěřitelný, kolik toho denně vstřebají a s čím zrovna přijdou. Občas čumím a zábava je vskutku den ode dne větší :)

    
 2. Tak ten nočník vám závidím, Soptíček bude mít tento týden 2 ročky a stále je to pro dceru obrovský boj, který nelze zlomit.
  Ovšem hovoří ve větách, takže něco za něco.
  Tvé vlče bude v budoucnu velice žádaná partie, muž v kuchyni je velice aktraktivní…

   
  1. Nočník by se asi neměl lámat, ale chápu, že je to o nervy. To mě malého bojkot ukázat dost jasně. Tak snad se brzo Soptík rozhodne, že už je ten nejepší čas se na plenky vykašlat.
   Ve větách? V 2 letech? Páni :) Malý si stále vystačí s těmi třemi slovy :D
   Povedu ho k tomu, už se mnou připravuje kdeco a budeme v tom pokračovat :)

    
 3. Je úžasné sledovat, jaká ta dítka dělají pokroky. Občas mi přijde, že se jen vyspí a najednou umí něco úplně nového! Moje malá má 12 měsíců, tak jsem ráda, že si můžu přečíst o tom, co nás brzy (ono to hrozně letí) čeká. Taky už zkoušíme posazovat na nočník, tak snad to bude bez bojkotů! Držím palce a přeju hodně radosti

   
  1. Letí to strašně, potvrzuju. Já mám pořád dojem, že malý ty první narozeniny oslavil nedávno, přitom má blíž do druhých… Po roce to přestává být mimino a o to větší je to zábava :)
   Díky, nápodobně a držím palce s nočníkem!

    
 4. No, to jsou mi vyhlídky :) jestli nebude žádná máma a všechno bude táta nebo čiči, tak mne mrskne. Gratuluji k nočníku. To bude boj. Ale myslím, že to s tím velikým očekáváním by mohlo platit u všeho … a já vždy měla strach spat s dítětem pod stanem – ze mi zdrhne 😂

   
  1. To si piš, že všechno bude táta, to je totiž pro ně nejjednodušší na vyslovení :D Máma ho slyším říkat jenom, když je nespokojený a na něco si stěžuje :D

    

Napsat komentář