17. měsíc, aneb bez plenek!

Už je to tak, Vlče si od poloviny 17. měsíce nosí nočník, když potřebuje, případně to dává najevo i jinak, není-li nočník po ruce. Od chvíle, kdy na to přišel, je jako vyměněný – spokojený, usměvavý, nadšený a hlavně – tolik už se nevzteká :)

Popravdě mě ani napadlo, že to půjde tak snadno. Poslední měsíc, možná dva, nočník zcela ignoroval a v případě mého zájmu i bojkotoval. Měsíce nacvičovaná bezplenkovka tak šla prakticky do háje. Nu což, nechala jsem to tak. Po více než roce jsem téměř denně řešila pokakané plenky a říkala si, že s tím stejně nic nenadělám. Pak nastaly tak horké dny, že jsem ho nechtěla nechat pařit se v plence. Běhal doma bez ní a já za ním s hadrem. Po každé nehodě jsem mu vysvětlila, že přesně k tomu slouží nočník. Nu a on to jednoho dne pochopil a začal si ho pokaždé nosit. Dokonce je velmi naštvaný, když to občas nestihne :) Bez plenky ho nechávám i v noci, venku i v autě. Semtam očekávám nehodu (a že už jich pár bylo), avšak když už bez plenky, tak vždy a všude (krom toho je i odmítá).

batole - 17. měsíc batole - 17. měsíc batole - 17. měsíc

Jinak už sám jí k snídani kaši lžičku téměř denně, stejně tak jogurt. Kaše je pak všude, ale většinu jí sní. Polévkou ho krmím a tuhou stravu mu stále připravuji tak, aby mohl jíst rukama. Dostane k jídlu i vidličku, občas si na ni něco napíchne a pak si to z ní druhou rukou sundá a teprve si to strčí do pusy :)

Miluje Lego Duplo, protože se už naučil, jak na sebe skládat kostky. Když se mu to povede, vždycky se spokojeně zaculí a otře si ruce o břicho = gesto dobře vykonané práce :) Totéž dělá, když se mu povede na sebe položit ty dřevěné kostky.

Táta ho také naučil jednu škodolibou hru. Podal mu hračku a když se po ní natáhl, ucukl a zasmál se. Malý to obkoukal a čas od času mně nebo tátovi něco přinese, ale nenechá si to vzít a škodolibě se u toho chechtá.

Rozumí, když řeknu „ukliď“ nebo „uklidíme“, a to i co a kam – kostky do krabice, mísy a hrnce do skříně, vařečky a naběračky do šuplíku. Většinou poslechne a pak se začne vztekat :)

Rozumí tomu, když se na něco ptáme, a rád odpovídá „ne“. Umí ale i překvapit. To jsme mu takhle pokládali s mužem na střídačku otázky, na které odpovídal vždycky „ne“, ale občas z něj vypadlo i „hm“ nebo nic, takže nás pěkně nachytal :)

Naučil se ukazovat i svůj nos, který několik měsíců ignoroval, na rozdíl od toho mého nebo mužova. Nově ukáže i vlasy. Zdokonalil se v mávání, tleskání a předvádění „vařila myšička“.

Běhá, kope do míče, leze po schodech jako ďas, vyleze i na schůdky od bazénu. S nadšením mává lidem na pozdrav při odchodu. Nu a také mu konečně vylezly další dva zuby.

Kam dál:

 

12 komentářů: „17. měsíc, aneb bez plenek!

 1. Jej to máš super. Môj malý Ošo krásne jedol sám, kým mi ho chvíľu nestrážila svokra a tá nemala nervy na bordel, tak ho neustále kŕmila a odvtedy iba kŕmiť a kŕmiť, a už neviem čo si počnem. Ostáva mi len veriť, že v škôlke trochu zafunguje kolektívne vedomie, inak sa bojím že ho budem kŕmiť do 18-tky.
  Ale čo sa týka plienok máme pokoj už od 10-tich mesiacov. Ja som používala látkové plienky a to bolo rýchle. Kakať sa v podstate naučil hneď ako som ho skúsila položiť na nočník. Sám ho doniesol, sadol si, urobil potrebu. S pišaním sme počkali ešte dva mesiace do leta, kde som ho nechala naholáka po celý deň a do jesene sa už vedel pýtať na kompletku. Teraz som rada, že som sa dala na plienkovanie…
  Trochu ti závidím, že sa vyhrá s legom, ten môj to trochu ignoruje. Obvykle sa hrá na parkovanie autíčok, a to do riadku zaparkuje všetko čo má po ruke. A tak máme doma z jednej izby do druhej zaparkované všetko. Je príjemné sa na to postaviť :-)
  Držím palce, nech vám to s nočníkom ide stále lepšie a lepšie a do dvoch rokoch ste presne tak ako my, odplienkovaní kompletne.
  A nech vám tie pokroky krásne napredujú. Je super vidieť, ako nám tie decká rastú pred očami.

   
  1. No jéj s tím krmením. Jídlo do ruky nepomáhá? Nebo domluva – ty sníš trochu a já tě dokrmím zbytkem? Naše příbuzenstvo je naštěstí nadšené z toho, jak umí malý sám jíst (i rukama), tak ho přitom ještě s úsměvem pozorují, bordel se pak uklidí.
   Tyjo, jsem slyšela už miminku, které si začalo říkat v 8 měsících, ale považovala jsem ho za výjimku (vyjma tedy těch, se kterými se nacvičuje bezplenkovka od narození), to je šikula :)
   Parkování zní náhodou výborně, ale šlápnout bych na to nechtěla :D Děti si hrajou s tím, v čem vidí možnost učit se. Třeba ho lego zaujme později (a třeba rovnou to pro větší děti, u kterého vydrží déle).

    
 2. Teda, trochu jsem se u toho zapotila, aby můj maličký všechno zvládal taky tak rychle :) vím, že se nemá porovnávat, ale tohle zni jako použitelné dítě na lumpárny a ne jako miminko :)

   
  1. Tak ony děti zvládají všechno v době, kdy jsou na to připraveny. Malý je rychlý v pohybu, ale třeba paci paci a mávání se některá miminka naučí v 8 měsících a on to uměl až v roce a čtvrt. Každé dítě si jede svým tempem :)
   Porovnávat by se nemělo, ale ona stejně snad každá máma kouká, co umí děti okolo. Důležité je to tomu svému nepředhazovat a do ničeho ho nenutit (psala jsem v článku Dítěti nepomáhejte nijak). Jinak taky se zájmem sleduji, co umělo které dítě blogujících rodičů v tolika měsících co to moje :))
   A lumpačit teda umí, pro mě to není mimino už od roka :D

    
 3. To je ohromně pozitivní čtení, neznám nic a nikoho , kdo by se tak rychle učil a zdokonaloval jako malé dítě, neuvěřitelný progres.
  Nejen že to vnímám u Soptíčka, čtu u tebe, ale tohle jsou momenty, kdy ten malý človíček tak potěší, že toho má okolí plné srdce.
  A gratuluji, u nás se boji s nočníkem nedaří.

   
  1. Přesně :)
   Děkujeme a přeji, aby se brzy zadařilo i u vás! Léto je na to obvykle vhodná a doporučovaná doba.

    
 4. Šikulka. My už tohle máme dávno za sebou :-) Ale je to krásný čas. Dítě se stále učí něco nového a stále překvapuje. Pamatuji, že se vždycky jakoby zasekla na nějakém bodě, nebo dokonce i trošku couvla, aby pak najednou skokem ukázala, co všechno už umí… A všechno, co se naučila do sebe zaklaplo. Užívejte si toho času .-)

   
  1. To s tím zaseknutí či couvnutí už jsem u malého také viděla v několika dovednostech. Je to zajímavé :)

    
 5. Ty jo, pri cteni mi svitla nadeje! Dcera je na bezplinkovce od narozeni, s kyblickem se nam docela darilo, ale s nocnikem uz to bylo horsi. Velkou vychytame, ale curani jen v noci a po spani. Kdyz je vedro plinu jsem ji sebrala, ale ucuravala, kde to slo, je ji 16mesicu, treba se to taky podari :) no a kdyz ne, tak holt chvili budu jeste prat pliny :D

   
  1. Já byla při tom bojkotu připravená, že budu plínky řešit třeba ještě půl roku a malý mě najednou takhle překvapil :) Taky se první týden, možná skoro dva počůral úplně všude, když jsem ho nechala běhat bez plenky. U nás bylo zřejmě velmi důležité to nehrotit a pokaždé ukázat, že k tomu má příště použít nočník. Držím palce! :)

    
 6. To je krásný, že už malý chodí bez plenek, je to určitě velká úleva pro tebe i pro něj. :-) My bezplenkovou metodu nezkoušíme, tak jsem ráda, když je stejně nakonec nanic. S tím jídlem to je roztomilé, hlavně s tou vidličkou, že si to pak z toho sundá. :-) A jak píšeš o těch hrách, je vidět, že krásně pobírá rozum, a to je super! My teď Marušku naučili paci-paci, tak, že já tleskám a ona to opakuje, jen se nikdy netrefí na dlaně, ale v necelých 8 měsících je na to malá.

   
  1. Úleva to je, avšak vyvstaly tím i zajímavé situace – malý neřekne, že potřebuje, takže poznat to třeba v autě nebo když ho mám v nosítku, se pořád ještě učím :D
   Za sebe bych neřekla, že byla bezplenkovka na nic, ač to tak třeba může vypadat. Malý třeba nesnášel (nezbytné) mytí po přebalení a nějakou dobu i přebalování (většinou se to dětem přestane líbit, když mají dojem, že je rodiče zdržují v pohybu), takže vychytání velké potřeby na nočník nám ušetřilo oběma nervování a také nezanedbatelné množství plenek. Chápu ale, že ne každému se do toho chce :)
   Maruška je teda šikovná, malý tleskání začal opakovat až někdy okolo roku a čtvrt :)

    

Napsat komentář