12. měsíc s miminkem

Roční srovnání a ohlédnutí se zpět za rokem mateřství si nechám do samostatného článku. V tomto se budu věnovat jen poslednímu měsíci u malého.

dvanáctý měsícSníh a mrazivé počasí, to je moje! S letošní zimou jsem spokojena. Měsíc v kuse u nás leží sníh, většinu času je pod nulou a občas do toho svítí slunce. Paráda. Navíc k tomu snad pochcípá většina hmyzáků a slimáků, takže by léto mohlo být o to snesitelnější. Výlet jsme žádný nestihli, měli jsme všichni frmol, avšak pravidelné procházky nechyběly.

Malý ušel svůj první půlkilometr venku. Skoro běhá a venku ho chodit také celkem baví. Kolemjdoucí se strašně diví, že tak malé miminko chodí, a jsou z něj na větvi. Je to sranda. V roce už není sice nic překvapivého na tom, že dítě chodí, ale když někdo slyšel, že ten náš rošťák začal ťapkat v 10 měsících, docela koukal :) Krom toho je syn stále celkem malý, takže mě udivené pohledy moc nepřekvapují.

dvanáctý měsíc dvanáctý měsíc dvanáctý měsíc
 

Mezi jeho oblíbené hry patří aportování. Není divu. Už když byl v břiše, říkali jsme mu štěně (sice vlčí štěně, ale v tom asi miminko nevidí rozdíl), tak se jako štěně prostě chová :) Donese mi hračku, kterou mám poslat co nejdál, a pak se pro ni rozeběhne. Po úspěšném „lovu“ ji s vítězoslavným výrazem donese zase ke mně a očekává, že ji zase pošlu co nejdál. Klidně 10x po sobě.

Když vařím (nebo dělám něco jiného v kuchyni), vaří se mnou. Očividně ví, k čemu jsou mísy a hrnce. Každou chvíli v nich něco míchá. Když mu ráno vařím čaj, natahuje se po sáčku, aby jej mohl sám dát do hrnečku.

Začíná řešit velikosti kelímků a zkoumá je, když se je snaží do sebe naskládat. Věže zatím nestaví (tedy pokud mu kelímky nepodávám), ale i na to jistě brzy přijde. Nu a taky si se mnou rád staví z kostek podobných Legu. Já něco začnu a on mi tam přidává kostky, případně se snaží i sám.

Stále (a čím dál častěji) mu připravuju jídlo tak, aby se mohl sám nakrmit. O tom (a nějakých receptech) už delší dobu chystám článek, tak snad jej brzy dopíšu. Párkrát už si nechal na vlastní popud ukázat, jak se jí lžičkou, ale tou se stále nechává krmit ode mě.

Vylezly mu další dva zuby (celkem jich tedy má 6) a dost nepříjemně ho teď bolí další. Takhle slintat jsem ho snad ještě neviděla. Doprovází to rýma a jednu noc kvůli bolesti nemohl ani spát. Dvě hodiny jsem ho uspávala v šátku, než se mu konečně podařilo usnout. V šátku mu však bylo očividně dobře, protože ani neplakal. Přitom předtím ani kojení nepomohlo.

Na miminkovské hry jako Paci, paci, pacičky a Jak jsi velikej? spolupracovat nechce. Naučil se ale aspoň Plácnem si?, takže bych řekla, že ví, co po něm chci, jen mi to bojkotuje. Knížky ho teď moc nebaví, tak mu k mojí nelibosti moc nečteme. Alespoň mu ale popisujeme, co je na obrázcích (než nám knížku vytrhne z ruky a začne ji žužlat), a taky ho učíme čím dál častěji zvuky zvířat.

Při posazení na nočník občas vzdoruje tak, že mi z něj nahatej uteče a potřebu (malou i velkou) vykoná za nejbližším rohem. Pořád nesnáší oblékání se ven. Koupání se někdy obejde bez křiku, někdy zase s jekotem sám vyleze z vaničky, jakmile ho do ní postavím. Se separační úzkostí se potýká pořád, ale už nekřičí tak často a tak nešťastně, když mu zmizím z dohledu. Samozřejmě se mě ale hned vydá hledat.

Co se spaní týče, pořád u nás funguje už dlouhé měsíce zaběhnutý systém, který zatím nemám potřebu měnit. Vstáváme nejčastěji po 8:30, okolo 11. ho uspím v šátku, okolo 17. rovněž, případně usne při kojení. Odpolední spánek nedodržujeme denně, ale podle únavy. Od toho se odvíjí i večerní usínání. Když odpoledne nespí, usne okolo 20:30, pokud si odpoledne pospí, usíná mezi 21:30 – 22:30. V noci se budí na kojení odhadem tak 2-4 (fakt si to přesně nepamatuju, prostě mu nabídnu prso a obratem spím).

Chystáme mini rodinou oslavu prvních narozenin. Dárky už máme zakoupené a musím hodně odolávat, abych si s nimi nezačla hrát dřív já. Když rodič vybírá hračky, vybírá je prostě i pro sebe, možná hlavně pro sebe :)

Kam dál:

 

4 komentáře: „12. měsíc s miminkem

 1. Moc pekný blog, škoda, že som ho neobjavila skôr. Máš moc šikovného synčeka:) Užite si oslavu!

   
 2. Sranda, jak ty děti rostou a co všechno umí. Mě nejvíc vždycky dojme, když začne dělat něco nového dospěláckého. Jako ten sáček čaje. Náš Zolouš umí dát kapsli do myčky a je to snad jediná věc, kterou po vytažení z šuplíku okamžitě nestrká do pusy. Sám si ji vytáhne, přenese a dá tam kam patří. Pak ví, že se mačkají čudlíky, a když se myčka zavře, dole na zemi se objeví čísílko. Je to fakt sranda. Umí tedy už i zapínat pračku a tak jsme dnes museli dát dětskou pojistku, protože spustil celý program. Ptám se manžela, co pere a on, že nic. Ale pračka prala, jen bez prádla:)

   
  1. Tak to je šikulka :) My máme naštěstí pračku horem plněnou, takže na čudlíky nedosáhne, ale je jen otázkou času, kdy přijde na to, jak zapnout troubu :D

    

Napsat komentář